Категорија на прелистување

Македонија

Новинарите од Источниот регион ги избраа најдобрите  за 2023 година

Штип, 03,06.2024 На состанок одржан во хотелот „Мајбери“ во Свети Николе, дваесеттина новинари од источниот регион, членови на регионалниот актив на новинари „Исток“, ги избраа…
Повеќе ...

Римувани драми (епиграми) – нова книга на Миле Ѓорѓијоски

Делчево, 30.05.2025 Денес од печат излезе најновата книга на писателот и афористичар Миле Ѓорѓијоски од Делчево. Книгата носи наслов „Римувани драми“ (епиграми) , а нејзин издавач е…
Повеќе ...

РЕПОРТАЖА: СЕ ГЛЕДАЛЕ НИЗ НИШАН – СЕГА СЕ ПОБРАТИМИ

Прекината во текот на короната, возобновена е впечатливата и взаемно корисната манифестација - „Езерска средба”, афирмирана и како пензионерска диплпоматија, што ја организираат и…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Традиционално славење на Денот на младоста и роденденот на Ј.Б. Тито

Кочани, 25.05.2024 Денес во Кочани, група граѓани од здружението на граѓани „Јосип Броз Тито“, со интонирање на химната и веење знамиња од поранешна Југославија, го одбележаа Денот на…
Повеќе ...

Штип и оддаде почит на Славјанка Влахчева, првата медицинска сестра во Македонија

Штип, 17.05.2024 Грандиозното хумано дело на Славјанка Влахчева (1900-1988), родена штипјанка, прва медицинска сестра во Македонија, денес, во организација на штипскиот Музеј беше…
Повеќе ...

ШТИП: Комедијата „Веселинови“ на авторот Трајче Кацаров премиерно во среда,на 15 овој месец во Домот…

Штип, 13.05.2024 Секојдневниот живот кај нас, ситуацијата во државата, сиромаштијата, иселувањето се мотивите преточени во комедијата „Веселинови“, авторско дело на познатиот писател…
Повеќе ...

ДЕЛЧЕВО: Изложба на карикатури на проф.д-р Јордан Ѓорчев, интересот над очекувањата

Делчево, 10.05.2024 Стотина, главно млади делчевчани, го проследија денес точно на пладне отворањето на изложбата на карикатури на проф.д-р Јордан Ѓорчев во фоајето на Домот на…
Повеќе ...

KOЧАНИ: оштетена гумената брана за наводнување на оризовите површини кај Грдовци

Кочани, 23.04.2024 Намерно оштетување на гумената брана на реката Брегалница е забележано утринава кај селото Грдовци. Оваа брана се користи за зафаќање на водата од најголемата река…
Повеќе ...

Ричардс: Првото нешто што ги советувам политичките кандидати е да ги избришат профилите на…

Кога ги учам политичките кандидати, прво им велам, избришете ги вашите профили, тргнете се од Твитер, бидејќи вашите опоненти ќе ја прелистаат секоја ваша изјава, буквално сè што сте…
Повеќе ...

Зголемен бројот на приватни тужби против новинарите – нова закана по истражувачкото новинарство

Стратешки тужби против јавното учество (SLAPPs), кои главно ги покренуваат политичари и јавни фигури, ѝ се закануваат на слободата на медиумите и на пристапот до клучни информации,…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе