Категорија на прелистување

Култура

ЛЕГЕНДАРНАТА ЕНИКО ЕСЕЊИ ПРОГЛАСЕНА ЗА “АКТЕР НА ЕВРОПА – 2023”

Традиционалната манифестација “Ресенско туристичко лето”, синоќа, во амбиентот на „Сарајот“, беше отворено на спектакуларен начин, со 21-то издание на Интернационалниот театарски…
Повеќе ...

Промоција на стихозбирки од Веле Митаноски и Димче Шипинкароски во Културниот центар „Култура 365“…

Охрид, 27. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва, од 19:00 часот, во Културниот центар „Култура 365“ во старото градско јадро на Охрид, непосредно пред терминот за предавање на…
Повеќе ...

ШТИП: Утре во 13 часот во библиотеката промоција на книга на Кацаров во чест на 150 години од…

Штип, 03.02.2022 По повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, националната установа-Универзитетска библиотека која го носи името на великанот на македонската револуционерна…
Повеќе ...

ДЕЛЧЕВО: Kнижевен омаж за творештвото на Павлинка Ѓорѓијоска

Делчево, 11.03.2020 Синоќа во меаната „Две липи“ во центарот на Делчево се одржа литературна манифестација, постхумен книжевен омаж на делата на Павлинка Ѓорѓијоска. Омажот беше…
Повеќе ...

Охригани и македонската културна јавност го чевствуваа делото на големиот македонист-афирматор,…

Охрид, 7 февруари 2020  – Поети, универзитетски професори, туристички работници и други заинтересирани и почитувачи, денеска, со поетско читање во КИЦ Култура 365, одбележаа 119…
Повеќе ...

Професор д-р Димитар Пандев: Во солунската гимназија, прличевските воспитаници прераснаа во…

Охрид, 6. Февруари 2020 – Охриѓани, македонската општествена, научна и особено книжевна заедница, ја одбележаа 127- годишнината од смртта на големиот поет и преродбеник Григор…
Повеќе ...

Синоќа, на академик Старделов, првиот од Македонија, му беше врачена Светската награда за хуманизам

19 јануари 2020 – Во кругот на одбраните 14 светски великини, добитници на Светсдката награда за хуманизам, од синоќа вчлзе и академик Георги Старделов. Високото светско признание…
Повеќе ...

Симболиката на хуманизмот, како извор на чистота, светлина и спасение!

Охрид, 17 јануари – Традиционално, на ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, утревечер, во 19 часот,  во Куќа Уранија (МАНУ), Светската награда за хуманизам на…
Повеќе ...

ШТИП: Дела од ликовната колонија „Јоаким Осоговски“ пред штипјани

Штип, 11.12.2019 Центарот за култура „Ацо Шопов“ денес на штипјани, љубители на сликарството, им приреди уште едно убаво клтурно и уметничко уживање. Во изложбениот салон беше…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе