Категорија на прелистување

Балкан

Промоција на романот „Неверство“ од Дејан Трајкоски во Софија

 Софија, 1 јуни 2023 - Попладнево, од 18:30 часот, во  Галеријата на КИЦ на Република Северна Македонија во Софија, ќе се одржи промоција на романот  „Неверство“ од македонскиот…
Повеќе ...

Колумна: Светот е опасно место – недела од трауми по Балканот

Она што се случи, изминатава седмица, најнапред, во училиштето во Белград, по правило, не требаше да се случи, два дена подоцна, и во околината на Белград. Ама се случи. Она што се…
Повеќе ...

Повеќе од 100 професионалци од медиумите од Западен Балкан се собраа во Тирана

Регионалната конференција „Независното новинарство е важно“, во организација на проектот „Media for All“, се одржа на 9 и 10 март во Тирана. Во текот на овие два дена, повеќе од 100…
Повеќе ...

Расте бројката на загинати во несреќата во Грција, денеска протести низ земјата

Бројката загинати во судирот на патнички и товарен воз во долината Темби во Грција што се случи завчера пред полноќ се искачи до 46 лица, според официјалната информација од…
Повеќе ...

МАКЕДОНЦИТЕ ОД ХРВАТСКА ГИ ОДБЕЛЕЖУВААТ “ДЕНОВИТЕ НА МАЈЧИНИОТ ЈАЗИК”

Риека, 24 февруари 2023 - Во рамките на одбележувањето на “Деновите на мајчиниот јазик”, Македонското културно друштво “Илинден” од Риека, заедно со Хтрватското книжевно друштво,…
Повеќе ...

Реакции во Србија по објавувањето на француско-германскиот предлог за решавање на прашањето со…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска присуствува на седницата на Владата на Србија, на која, како што пишува „Нова.рс“, најверојатно ќе се разговара за деталите за…
Повеќе ...

ЖИВОТОТ СЕ ВРАЌА НА ПЛОШТАД ТАКСИМ: Продолжува истрагата за терористичкиот напад во Истанбул,…

ТУРСКИТЕ власти ја истражуваат позадината на неделниот бомбашки напад во Истанбул, во кој загинаа шест лица, а беа ранети 81. Меѓу нив е и Драгана Ристиќ, жена од Нишлиќ, која по…
Повеќе ...

ОХРИДСКОТО ЗДРУЖЕНИЕ “МАЦКОВО”, ГОДИНЕШЕН ДОБИТНИК НА МЕГУНАРОДНАТА НАГРАДА ”Korkira…

Корчула, 26 септември 2022 – Охридското  Здружение за литература и култура “Мацково”, преку неговиот претседател, Веле Митаноски е годинешен  добитник на Мегународната награда…
Повеќе ...

ФЕСТИВАЛ НА ФЕСТИВАЛИТЕ

Требиње, 24.07.2022 Во градот  Требиње, во БИХ, од 20 – 26 Јули се одржува фестивалот на аматерските драмски театари од екс југословенските држави. Од Македонија на фестивалот…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе