Орбан со вето за преговорите со ЕУ за Украина, повици за санкции за Унгарија

Европската комисија добива предупредувања да не се обидува „да го смири“ унгарскиот премиер Виктор Орбан, „одмрзнувајќи“ милијарди евра наменети за Будимпешта, откако тој се закани дека…
Повеќе ...

Уште едно двојче за македонските ученици на ПИСА тестирањето

Македонските ученици се повторно меѓу последните од осумдесетина рангирани држави според најновите резултати од ПИСА тестирањето. Од вкупно 81 држава кои беа дел од тестирањето,…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ на учениците им се забранија мобилните,  а ќе се облекуваат и…

Кочани, 05.12.2023 Во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во Кочани е донесена одлука да им се забрани на учениците да ги користат мобилните телефони додека престојуваат во училишниот објект, а…
Повеќе ...

Нови донации од Фондација САСА за локалната заедница

М.Каменица, 01.12.2023 Во рамки на својата континуирана поддршка на локалната заедница, Рудник САСА преку својата Фондација за одржлив развој, реализираше донации во три области кои…
Повеќе ...

За танго се потребни двајца, а во ДПМ го играле четворица!?

-„Денес, на закажаното Вонредно изборно собрание на ДПМ, откако Собранието беше отворено, се пристапи кон избор на Верификациона комисија. Откако се констатираше бројот на…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Започна санацијата на архитектурата и партерното уредување на Споменикот на слободата

Кочани, 24.11.2023 Започнаа работите од проектот за конзервација, реставрација и санација на архитектурата и партерното уредување на Споменикот на слободата, кој Општина Кочани го…
Повеќе ...

Богоев најави нови гранични премини, Клепало и Маркова нога и воведување нов граничен бизнис хаб

Скопје, 23.11.2023 Модернизација и воведување нови гранични премини, Маркова нога и Клепало, како и целосна дигитална трансформација со воведување на нов граничен бизнис хаб за…
Повеќе ...

OГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА ХЕМИСКИ ИНЖЕНЕРИ И ТЕХНИЧАРИ ВО РУДНИКОТ „БУЧИМ“

Рудникот за бакар „Бучим“-Радовиш објавува оглас за вработување на 4 хемиски инженери и 4 хемиски техничари.                   ОГЛАС ЗА ХЕМИСКИ ИНЖЕНЕРИ   РАБОТНИ ЗАДАЧИ:…
Повеќе ...

УСПЕХ: Штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“ најдигитализиран

Штип, 22.11.2023 Студентите и универзитетските професори од Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип денеска дебатираа на тема дигитализација на образованието. Ректорот на УГД-Штип, Дејан…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе