Категорија на прелистување

Колумни

Кога “Пуцко” ДАВА со десната – не смее да знае левата, а кога ЗЕМА со левата – не смее…

(“Парите не се еднинствениот одговор на сите проблеми, но многу помагаат.“) Констатацијата ја позајмив од втората книга на поранешниот претседател на САД, Барак Обама, Смелоста на…
Повеќе ...

Historia magistra vitae est

Во 1941 година, германските штуки не го заобиколиле  мојот роден град. Сметан за важен воен центар  во источниот дел на Српската бановина Македонија, се нашол на списокот за…
Повеќе ...

Да им се извиниме: Не биле лудаци-монструми биле!?

Дали мојата “роднокрајка” од славна Дебрца, Гордана – Гоца Јанкулоска, можеби, се самопoртретираше кога на една од своите истраги и го даде кодното име “Монструм”!? Ако е така, тогаш…
Повеќе ...

Села ќе размисли добро и ќе види дека се “сампобедил” во Струга!

Охрид, 31,10,2017 Очигледно, дека Заев пред вториот круг гласање играше прагматична политичка “симултанка”! Не мислам дека ја изигра докрај брилијантно, можеби требаше да биде…
Повеќе ...

Седум причини за вашиот избор во вториот круг од локалните избори

Штип, 24.10.2017 Локалните избори за голем број општини во Република Македонија поминаа, но не и за Штип. За овој град, битката допрва претстои. Но, тоа е само на прв поглед, во…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе