Категорија на прелистување

Македонија

Зајкова: Недозволиво е граѓаните да штедат, а политичарите и институциите да живеат како да е…

Скопје, 18.09.2023 „Започнуваме ново заедничко патување, тргнуваме во нов пресврт на политичкото делување на ЛДП, преку нова серија на средби со граѓаните и заедно со нив ќе ја…
Повеќе ...

Часовниците ја добија „војната“ со мoбилните телефони

Штип, 16.09.2023 Кога се појавија мобилните телефони започна масовното постирање на информации дека со новиот изум на векот им дошол крајот на часовниците, посебно на оние кои се…
Повеќе ...

ШТИП: 100 хористи од пет хорови од Македонија и Бугарија ќе приредат спектакал во Домот на култура…

Штип, 15.09.2023 Пет хорови од кои четири од нашата држава и еден од Република Бугарија ќе настапат во Штип во рамките на шестиот по ред интернационален фестивал на камерни хорови во…
Повеќе ...

„Во ресторанот“ авторски  проект на Трајче Кацаров, утре навечер премиерно на Малата сцена при Домот…

Штип, 14.09.2023 Штипската театарска публика ќе има убава прилика утре навечер (15.09.2023) во 20 часот, на Малата сцена во домот на култура „Ацо Шопов“ премиерно да го проследи…
Повеќе ...

Во Делчево ќе се гради нова детска градинка, ќе чини 60 милиони денари и ќе може да прими 130 деца

09.09.2023 Во рок од 16 месеци Делчево треба да добие  нова детска градинка. За тоа во Делчево, министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, градоначалникот Горан…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Хепенингот во чест на оризот преку јавно наддавање

Кочани, 06.09.2023 Традиционалната манифестација во чест на белото кочанско злато „Денови на оризот 2023“ ќе се одржи во Кочани од 27 септември до 5 октомври. По тој повод Општина…
Повеќе ...

ШТИП: НУЦК „Ацо Шопов“ во септември со театарски премиери, концерти на современа македонска музика,…

Штип, 04.09.2023 Националната установа Центар за култура „Ацо Шопов“ и во месец септември на своите сограѓани им го збогатува културниот живот со мноштво културни проекти. Во…
Повеќе ...

Штипјанката Мелани Антониевска ги освои срцата на австриските љубители на уметноста

Штип, 31.08.2023 Мелани Антониевска, 11-годишна уметница од Штип, Северна Македонија ги освои срцата на виенските љубители на уметноста откако нејзиното дело „Девојката во црвено со…
Повеќе ...

Рудниците Бучим и Боров Дол ги наградија најдобрите рудари, инспиративна честитика од генералниот…

Штип, 29.08.2023 На пригодна заедничка свеченост во чиј епицентар беа рударите, рудниците за бакар Бучим и Боров Дол го прославија 28 Август, Денот на македонските рудари.…
Повеќе ...

На Денот на Македонските рудари Бучим и Боров Дол со парични награди за сите вработени, голем…

Штип, 26.08.2023 Македонските рудници во понедлник, на 28 Август, го слават Денот на рударите. По тој повод, со парични награди за сите вработени во рудниците за бакар Бучим и Боров…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе