среда, мај 18, 2022

НАЈНОВИ ВЕСТИ:

Култура

Shtip
clear sky
12.4 ° C
12.4 °
12.4 °
48%
3.6kmh
0%
чет
18 °
пет
21 °
саб
23 °
нед
25 °
пон
24 °
-Реклами-

Убавото ДЕЛЧЕВО го избира најубаво уредениот двор

Делчево, 18.05.2022 Во рамките на кампањата „Заедно до поубаво Делчево“ и согласно со Програмата за односи со јавноста и промоција, Општина Делчево и оваа година...

ШТИП ќе го предложи проф.д-р Методи Чепреганов за наградата 11 Октомври

Штип, 17.05.2022 Општина Штип и Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе го предложат проф.д-р Методи Чепреганов за годинашен добитник на високата државна награда „11 Октомври“. Проф. Чепреганов...

„Вистинскиот запад“ – одлична приказна која мора да се гледа

Рецензија на м-р Трајче КАЦАРОВ за претставата „Вистинскиот запад“ по текст на Сем Шепард, во режија на Борис Василески, извршен продуцент – Ава...

ШТИП: „Поштарот“ на Кацаров пристигна во Домот на млади

Штип, 16.05.2022 Културниот живот во Штип станува се побогат и се поразновиден. Штипската публика утревечер ќе може да ужива во ново театарско остварување во Домот...

ШТИП: Ѓорчев ги изложи своите карикатури инспирирани од нашето и светско (не)весело секојдневие

Штип, 14.05.2022 Јордан Ѓорчев, професор, писател, карикатурист, ерудит синоќа пред штипската публика ги изложи своите точно сто карикатури, од прва до последна инспирирани од нашето,...

Спорт

ШТИП му укажа чест на Владимир Егоров, европски шампион во борење

Штип, 01.04.2022 Спортисти и спортски работници, градоначалникот на Штип Иван Јорданов, советници, актуелни и екс пратеници, поранешно борачи од цела Македонија вечерва му укажаа голема...

ШТИП: Егоров, борач на БК „Балканец“-европски шампион

Штип, 30.03.2022 Владимир Егоров, борач на БК „Балканец“ од Штип е новиот европски шампион во борење слободен стил во категоријата до 57 килограми. Вчера приквечер Егоров...

ШТЕРЈОВСКИ: Имаме капацитет за бараж и за Првата фудбалска лига

Штип, 15.01.2019 „Имаме квалитетни фудбалери, одлично раководство и локална власт која е посветена финансиски да го помага клубот. Всушност, имаме се што ни е потребно...

ШТИП: Боречки спектакли за Денот на ослободувањето

Штип, 28.10.2018 Штипските боречките клубови „Балканец“ и „Олимпија“ подготвуваат спектакли за 8 ноември, Денот на ослободувањето на градот. БК „Балканец“ ќе го организира традиционалниот Меморијален меѓународен...

КОЧАНИ: Тенисерката Колева доби стипендија за спортска надеж

Кочани, 10.04.2018 Даниела Колева, членка на Тенискиот клуб „Акватен“ од Кочани ја доби општинската стипендија  за спортист-спортска надеж на општина Кочани. Таа чест на младата,...

Црна Хроника

Исправи се Делфина!

Згасна уште една звезда на балканското филмско небо. Можеби – најсјајната. Сакаше да плива, плива, и само да плива во синилата и бистрините на Охридското...

“МЕДВЕЃЕ ГОВНО”!?