Категорија на прелистување

Македонија

В недела во Kочанско и Виничко авионски ќе се прска против комарци, а во општините кои се рај за…

Кочани, 27.06.2024 Комарците сериозни ги нападнаа луѓето во кочанско и виничко, а локалните власти одлучија да извршат авионско прскање против овие штетници в недела, 30 овој месец.…
Повеќе ...

МИЦКОСКИ од Штип: Клиничките болници во Штип и во Кичево фуриозно ќе започнат да се градат од есен

Штип, 24.06.2024  Новата влада наесен ургентно ќе продолжи со изградбата на Клиничките болница во Штип како и со болницата во Кичево. Премиерот Мицкоски при денешната посета на Штип…
Повеќе ...

Четири децении ликовна историја: Отворена 39-та Интернационална уметничка колонија „Дебрца 2024 “

Охрид, 23 јуни – Во богатата, со над 700, досега, создадени дела,  Уметничката галерија, во селото Белчишта, општина Дебрца, синоќа, свечено, беше отворена 39-та, по ред,…
Повеќе ...

ШТИП: Изложба „Книга на хуманоста“ која задолжително треба да се види

Штип, 22.06. 2024 година Во Уметничката галерија „Безистен“ во Штип, по повод Светскиот ден на бегалците свечено беше отворена изложбата „Книга на хуманоста“, организирана од…
Повеќе ...

Од сабота до крај на месецов: 39-та Интернационална уметничка колонија „Дебрца 2024 “

Охрид, 17 јуни - Во сабота, на 22 Јуни, вечерта во 20, оо часот, со посебна свечена програма, во Уметничката галерија, во селото Белчишта, општина Дебрца, ќе биде отворена 39-та, по…
Повеќе ...

ПРОБИШТИП: Потешко настрада рудар на рудникот „Злетово“, полесно работник на фабрика за акумулатори…

Пробиштип. 12.06.2024 Синоќа, во доцните вечерни часови, во Пробиштип се случија две несреќи на работни места. Во првата, случена во јамите на Добрево кое е дел од рудникот за олоови…
Повеќе ...

Транспарентноста на конец: Тежок пат до целосно објавување на вистинските сопственици на фирми кои…

Транспарентноста при јавните набавки може да е клучна алатка при сузбивањето на корупцијата и зголемување на довербата во институциите
Повеќе ...

ШТИП: За градинките деца има, во градинките кадар нема

Штип, 04.06.2024 Во Штип се случува раритетна појава. Над 50 дечиња чекаат на прием во градинките, но покрај тоа што нема доволно капацитети (и покрај изградбата на нова градинка…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе