Во Полска, демонстрантите бараат забрана на патниот карго сообраќај меѓу ЕУ и Русија и Белорусија.

Демонстрантите неколку дена го блокираа граничниот премин меѓу Полска и Белорусија, во обид да спречат товарни камиони за кои велат дека се упатуваат кон Украина преку Белорусија со залихи за руската армија.

Многу од демонстрантите во Корошчин, Полска, се завиткаа во украински национални знамиња. И полски и украински, демонстрантите се обидоа да спречат камиони со руски и белоруски регистарски таблички да ја напуштат Полска.

Санкциите на Европската унија против Русија и Белорусија не се однесуваат на патниот транзит на храна и лекови. Тоа значи дека товарот продолжува да се движи по копно меѓу ЕУ и Русија и Белорусија. Стотици приватни камиони со руски и белоруски таблички ја минуваат границата секој ден, а линијата се протега на речиси 10 милји во саботата, според локалната полиција .

Протестот инспирираше слични акции на други гранични премини во текот на викендот, а уште еден пред канцеларијата на полскиот премиер во Варшава , повикувајќи ги властите целосно да ја затворат полската граница за руски и белоруски камиони.

Според ТВН24 , најголемиот независен ТВ канал во Полска, камионите пристигнуваат од Белорусија главно празни, возат низ Полска до Германија, а потоа се враќаат во Белорусија, преполни со храна, лекови и други залихи.

Повеќето од камионите на крајот се упатуваат кон Русија, според полскиот либерален дневен весник Gazeta Wyborcza , кој интервјуираше возачи.

Полските медиуми за ситуацијата беа предупредени од украинскиот бегалец, Мирослав Захорски, поранешен земјоделец на овошје, кој започна кампања од грасрут . Тој и другите ги блокираа премините, ги одвртуваа регистарските таблички на камионите кои чекаат на границата и им делеше флаери на белоруските и руските возачи со детали за руската инвазија на Украина.

Полско-украинската стопанска комора соопшти дека камионите се знак дека испораките продолжуваат да течат од Европската унија кон Русија и Белорусија и апелираше до полската влада да преземе мерки.

Сепак, најмногу што може Полска да направи како членка на ЕУ е да го повика блокот да ги заостри санкциите, одлука која на крајот зависи од едногласната одлука на блокот.

„Бидејќи сите земји на ЕУ не се согласуваат околу оваа точка, бараме правни дупки за да ја ограничиме таквата активност локално“, рече портпаролот на полската влада , Пјотр Милер, кој ги повика другите земји да се приклучат на напорите на Полска.

„За да биде ова ефективно, а не само гест, овие активности треба да се координираат“, рече г-дин Милер.

Тој додаде дека премиерот Матеуш Моравјецки од Полска ќе разговара за ова прашање за време на состанокот со неговите колеги од Украина и Литванија во понеделник.

Во меѓувреме, полските власти велат дека ги зголемиле проверките на границата со Белорусија за да се осигураат дека товарните компании не ги заобиколуваат постоечките санкции.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе