Голема сообраќајна гужва кај мостот Брилијант, се чекаше половина час

Штип, 27.04.2017

  • Треба да се знае дека во времето од 13 до 13,45 часот, секој работен ден, во овој дел од центарот на Штип постојано има сообраќајни проблеми, а сообраќајна полиција нема квалитетно да го регулира протокот на возила.

Денес околу 13,20 часот, кај мостот Брилијант на донаторот Мите Николов, се создаде голема, неописива гужва од моторни возила. Половина час што нервозни што колку-толку спокојни возачи чекаа гужвата да се расчисти. Во тоа време сообраќајна полиција немаше на тоа место.

DSC_2889Подоцна се дозна дека некој возач погрешно го паркирал автомобилот па автобус полн со патници не можел да помине. Од двете коловозни ленти на двете страни на реката Отиња голем број возила останаа заробени. Дел од нивните возачи без прекин свиреа во надеж дека така надлежните, во случајов полицијата, ќе успее да го реши проблемот.

DSC_2888По половина час на местото на настанот се појави сообраќајна полиција и за само 5 минути гужвата се реши.

DSC_2886Треба да се знае дека во времето од 13 до 13,45 часот, секој работен ден, во овој дел од центарот на Штип постојано има сообраќајни проблеми, а сообраќајна полиција нема квалитетно да го регулира протокот на возила. Наш предлог е во тој период на тоа место да има најмалку двајца полицијаци кои ќе го регулираат сообраќајот со што ќе се избегнат сите несакани последици. Со оглед на фактот дека по двете улици од левата и од десната страна на реката Отиња сообраќаат и возилата на итната медицинска помош од целиот регион, неопходно е овој проблем да се реши час побргу.

Исток прес донесува неколку фотографии од денешната сообраќајна тортура во центарот на градот.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе