Еве ги најновите случувања во Украина

ЛВИВ, Украина — Руските сили ги нападнаа станбените згради и ја удрија веќе опустошената инфраструктура во Мариупол, додека украинската влада очајно бараше во понеделникот да најде начин да ја олесни продлабочената хуманитарна катастрофа во крајбрежниот град.

Конвојот, предводен од украинскиот православен свештеник, се упати кон Мариупол со 100 тони лекови и храна, рече претседателот на Украина Володимир Зеленски во говорот во текот на ноќта. Но, 50-те милји од патот по кој требаше да се движи конвојот беа покриени со нагазни мини и погодени од жестоки борби. Секој обид за испорака на залихи до Мариупол од почетокот на војната пропадна.

„Но, ќе се обидеме повторно“, рече г-дин Зеленски. „Се додека не можеме да им помогнеме на нашите луѓе“.

Опсадата на Мариупол, град клучен за контрола на јужна Украина и пристап до морето, се продлабочи во текот на викендот додека Русија ги прошири своите цели, напаѓајќи база во западна Украина на околу 12 милји од полската граница и силите на НАТО. Десетици беа убиени. Еве некои од најновите случувања:

  • Руските и украинските преговарачи ги продолжија разговорите во понеделникот, одржувајќи виртуелен состанок додека украинските власти навестија напредок во преговорите . Приоритет на состанокот беа напорите да се обезбеди помош и да се олесни евакуацијата на стотици илјади цивили од Мариупол и други градови кои се соочуваат со руско бомбардирање.

  • Кина ги отфрли американските наводи дека Русија од неа побарала воена опрема и економска поддршка . Белата куќа предупреди дека директната воена поддршка или големите напори да и се помогне на Русија да ги избегне економските санкции ќе имаат последици. Советникот за национална безбедност на претседателот Бајден, Џејк Саливан, треба да се сретне со највисокиот кинески дипломат Јанг Џиечи во понеделник во Рим.

  • Киев беше погоден од силни артилериски напади во понеделник наутро, по неколкудневни тешки борби во предградијата. Еден проектил погодил станбена зграда, издувал прозорци и предизвикал пожар. Според локалните власти, најмалку две лица загинале.

  • Борбите оштетија манастир и пештерски комплекс од 16 век што е високо почитувано православно христијанско место за верниците и во Русија и во Украина.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе