ЖИВОТОТ СЕ ВРАЌА НА ПЛОШТАД ТАКСИМ: Продолжува истрагата за терористичкиот напад во Истанбул, повредената Нишлијка е стабилна

ТУРСКИТЕ власти ја истражуваат позадината на неделниот бомбашки напад во Истанбул, во кој загинаа шест лица, а беа ранети 81. Меѓу нив е и Драгана Ристиќ, жена од Нишлиќ, која по укажаната лекарска помош е стабилна.

Таа беше оперирана од шрапнел кој ја погоди во рамото. Во моментот на експлозијата таа била со пријателка на плоштадот Таксим.

На нејзиното семејство и пријателите им беше олеснување кога дознаа дека нејзините повреди не се опасни по живот. Сепак, тие се уште се во шок, иако очекуваат вести за што поскоро закрепнување на повредените. Според информациите со кои располага „Новости“, за состојбата со здравјето на Драгана Ристиќ се грижи и нашиот конзулат во Истанбул и редовно известува во Министерството за надворешни работи. Конзулот Ивана Пејовиќ вчера попладне ја посети Нишлијка во клиниката во Истанбул каде што беше оперирана. Таа ја охрабруваше и ѝ ја нудеше секоја помош.

Инаку, од самиот терористички напад конзулатот е преплавен со повици од српски туристи во Истанбул, загрижени за безбедноста.

– Им реков дека нема причина за грижа и дека враќањето во Србија е сосема безбедно – вели Ивана Пејовиќ, конзул на Србија.

– Набргу по експлозијата во Истанбул беше воспоставен сосема нормален живот.

Како што дознаваме, за време на празниците од Србија за Истанбул тргнале дури 70 автобуси полни со патници. И има директна авиолинија од Ниш до овој град. Драгана Ристиќ најверојатно не патувала преку туристичка агенција, бидејќи досега никој не пријавил повреден патник.

Во Истанбул празникот го поминаа и повредените имењаци – новинарката Драгана Коциќ и адвокатката Драгана Милутиновиќ.

-Првата вест за експлозијата и повредата на наш граѓанин го вознемири моето семејство. Веднаш се јавија – ни раскажува Драгана Милутиновиќ.

– Паника настана дури кога беше објавено името на повредениот и дека има 42 години, исто како мене. Во моментот на нападот на бомбашот не бев многу блиску до местото на експлозијата на Таксим. Бев во чаршијата Капала, но детонацијата беше толку силна што сите ја слушнавме. Два часа подоцна тргнавме за Ниш, полицијата не запре на излезот од градот. Кога им кажавме дека сме од Србија, веднаш не пуштија – вели соговорникот.

Ниту Драгана Коциќ не беше директен сведок на нападот.

 – Не слушнав експлозија, туку само сирените на итната помош кои наеднаш се огласија од сите страни – ни рече таа.

– Видов противпожарни возила и полициски автомобили. Туристичкиот водич не извести дека имало терористички напад и дека ќе имаме проблеми да излеземе од градот. А потоа се јавиле и исплашени роднини на кои откако дознале за настаните во Турција имале најмрачни сомнежи – вели таа.

По неколку часа животот во Истанбул се нормализира. Еден од водичите кој до вторник престојува со групата вели дека плоштадот Таксим, каде бомбата уби луѓе, повторно е „жив“.

Турската полиција сепак продолжи да си ја врши работата. Уапсени се 47 лица, меѓу кои и Сириецот Ахлам Албашира, осомничен за поставувањето на бомбата, но Курдистанската работничка партија негираше вмешаност. Ниту една терористичка група се уште не ја презела одговорноста за експлозијата на прометната пешачка авенија. Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече дека полицијата утврдила дека терористичката организација ПКК и сириската курдска милиција се одговорни за експлозијата и дека наредбата е издадена во Кобане, град во северна Сирија каде турските сили спроведуваат операции против Заштита на народот. Единици во последниве години (ИПГ). Турските власти не исклучуваат терористички врски со Исламската држава.

Анкара вели дека ИПГ е крило на ПКК што Соединетите Држави го поддржаа во сирискиот конфликт, поттикнувајќи несогласувања меѓу сојузниците во НАТО. Во минатото ги обвинуваше САД, тврдејќи дека Вашингтон обучува и доставува оружје за терористичките групи во северна Сирија. Официјална Турција одби да прифати сочувство од САД. Осуди за нападот во неделата и сочувство за жртвите пристигнаа од Азербејџан, Египет, Франција, Грција, Италија, Пакистан, Србија, Украина, Обединетото Кралство… Телеграма со сочувство до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган испрати и рускиот претседател Владимир Путин и ја повтори подготвеноста на Русија да вклучи во најтесна соработка со Турција во борбата против сите форми на тероризам. Организацијата ПКК, исто така, издаде соопштение во кое негираше вмешаност во нападот и изрази сочувство. Во нападот загинаа шест турски државјани, двајца членови од три семејства. Шест лица се на интензивна нега, од кои двајца се во критична состојба. Тие се меѓу 24-те ранети кои се уште се во болница, додека уште 57 лица се отпуштени по укажаната лекарска помош.

ТАТКО И ЌЕРКА ПОЧИНАА

МЕЃУ загинатите се девојчето Екрин (9) и нејзиниот татко Јусуф Мејдан, вработен во Министерството за семејство и социјални услуги на Турција. Додека мајката на Мевлида била во продавницата, надвор ја чекале таткото и ќерката, а потоа дошло до експлозијата. Јусуф и неговата ќерка се убиени, додека неговата сопруга е тешко повредена. Инаку, семејството Мејдан дошло во Истанбул поради свршувачка на роднина, се нашле на централната улица токму во моментот на бомбардирањето, не многу пред да си одат дома.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе