Прославена Масленица, Руска прочка

Свети Николе, 17.02.2018

Меѓународен Славјански Универзитет „Гаврило Романович Державин“ и Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија денес заеднички организираа прослава на рускиот празник Масленица (руска Прочка).

13Во големиот амфитеатар на Славјански во Свети Николе посетителите уживаа во настапот на рускиот вокален ансамбл „Чајка“, а беше прикажана и секвенца од филмот „Севилскиот берберин“ во режија на славниот Никита Михалов во кој се третира и овој обпосебен шарм и дадоа и три наши млади оперски надежи. Масленица претставува испраќање на зимата и дочек на пролетта. Тоа е еден од највеселите руски празници!

11Еден од највпечатливите обичаи претставува палењето на сламената кукла, која ја симболизира старата година и сите неубави работи што се случиле. Се верува дека со палењето на куклата се ослободуваме од сите неубави работи. Денес имаше и мал пролетен базар на ракотворби, а изложувачи на базарот беа вештите членки на Артељ, здружение на рускојазични жени – ракотворки во Македонија!

За Масленица традиционално се подготвуваат и топли палачинки. По завршување на манифестацијата палачинките беа послужени во ресторанот  „Златна Москва“. Влезот беше слободен за сите заинтересирани граѓани.

12Со неколку фотографии ви ги долувавме убавите настани од овој празник на рускиот народ.

Постави коментар

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе