СЕ Е ВИДЕНО, А НИЕ ТРПИМЕ (НА ДОНОТО) ПОСРАМОТЕНИ!

“Dno dna. Al’ sve je to veќ viѓeno. Dno dna. Svi trpimo postiѓeno!”.
Се сеќавате, ли, на „Панонскиот морнар“ (легендарниот Балашевиќ), кoга српските власти им забранија на радиостаниците да не емитуваат една негова песна, затоа што “не пееле за љубов и забава” (познато ви е веќе за препо”раката на нашата културна министерка) ,иако, во суштина, тоа е една човечка, општоцивилизацика универзална порака .
-„За мене, ќе потенцира професорот по право, Гордан Калајџиев, не беше скандал со Судскиот совет, туку со обвинителскиот совет каде сакаат Ленче да ја запалат како вештерка зошто ги критикувала. И не е првпат овој совет да прозива критичари. Тој тип на работа и размислување е навистина застрашувачки“.
Се однесува на најавата на Советот на јавни обвинители, кој, ете, ќе се обрател до Етичкиот совет до Обвинителството за изјавата на обвинителката Ленче Ристоска која на научна конференција кажа дека членови на Советот на јавни обвинители тргуваат со влијание.
Внимавајте, не било каде, туку на научна конференција!
Убавата, фалената Ленче, заедно со нејзината шефица, библиотерката во затворот “Идризово”, сакаат да ја распнат на крст, внимавајте, се дрзнала да каже дека било јасно како ден, и од авион се гледало, како Советот на јавни обвинители е извор на тргување со влијание, и како сметам дека треба да се реформира.
-Владее клиентелистички однос за такви што лобираат за нивниот избор и не може да одговори на предизвиците со корупцијата и високиот криминал, им рекло Ленчето на судските примадони!
Овој вонсериски серијал од блатење на земјата, по дома и по надвор, во исто време, продолжува со постапката на потпретседателот на Судски совет, кој и го одзеде зборот на претседателката на Советот и продолжи да ја води седницата, па ја разреши, спротивно на Закон и Деловник и на секаква логика.
Е сега, замислете! Го криела писмото на “антикорупционерката!” Ангела, во кое таа укажува на постапките на судските инстанци, во врска со застарувањата на кривичните предмети (читај Мијалков), а овој што ја разрешува е истиот оној кој гласаше во прилог на Мијалков!!!
Како ви се чини ова? Мене ми личи на коисмодиск. На оној на Хорхе кој изгледа шашаво, ама, ете, функционира! Седум члена ја разрешија Дамева од функцијата претседател на Судскиот совет – таа обвини за анархија и за исполнување желби на лица од политиката.
А, бе Калајџија. Ами, ти, како дозволуваш осуден криминалец, со судска правосилна одлука (тоа што не одлежал ништо не менува), да ти биде колега на Правен факултет!? Како дозволуваш таков да им предава право на нашите деца? После ќе се исчудуваш. Е, па, “тражили сте – гледајте”!
И сите си молчат, предупредува професорката Павловска Данева!
-Утре може да се случи првиот (или вториот, третиот…) вицепремиер да му го одземе зборот на премиерот и да продолжи да ја води Владата!Сите пак ќе молчат! И него ќе го пуштат низ вода. Битно нивните функции, паушали, хонорари да останат нечепнати!
Ако ми опрости, драгиот Стево за изборот и предлогот негов-претседателски, мене уште на старот на ми се бевндиса персоналното решение, ама кој ме прашува мене? Но, ги има други што би требало да бидат прашани.
-„Би било добро да се размислува кои се причините за дисфункционалноста на меѓучовечките односи. Дел од проблемот е самата претседателка. И сегашната и претходната претседателка згрешиле зошто се лесна мета иако имале најдобра намера. Не можеш да донесеш анонимус за претседател на Судски совет“, ќе рече професорот Калајџиев.
Еден познат адвокат, мене драг, се исчудува:
-Иииии,глеате што ви е ефективност а?
Вчера амбасадоркава критикува ,денес,оп,летање на глава на преЦедничката на Судскиот Совет!
Да се знае кој е газда у територијава!
Злите јазици велет дека ова со Данева и не е осамен случај и дека не е надвор од високата политика. Наводно, “пукнала тиквата!” помегу СДСМ и претседателот Пендаровски. Каде чади, мора и да гори. Мислам на благодетниот огин од Ерусалим што го донесе Оливер, во својство на “шеф на црковно-државна делегација!”, а го пречека Димитар Таче, во својство на премиер!
Демек, и претседателката на Антикорупциска, Биљанчето, била од таборот на Пендароски, те во Владата не и го давале договорот со Бехтел и Енка, од кој Македонија, со секој нов ден, се повеќе подгрбавоено стенка!
Главен за ваквите договори е Груби. Ама, сега, пак не “лези враже”!
И Факултетот во Тетово не им давал информации за правосудни испити полагани превдвреме. Белким не мислите дека и за тоа Груби е главен координатор!?
А,бе, Биљанче, а бе душиче1 Убаво име носиш, дури и од мојата покојна сестра, симпатична си ми, ама, еве јас, како подбелено старче, ќе ти дадам еден совет: бегај Биљанче! Бегај “главом без обзира”!
И не ме сметај за гаталец, туку за паталец. Кoga dojdov vo sukob so Buчkoski, osudeniot, ем “zastarenиот”, свиткав лист, отидов до Бихаќка кај Оливера, абицирав од СДСМ и два часа подоцна Рада “демократката” ме разреши, односно “ја прифати!” мојата оставка која никогаш не е поднесена до влада !!!
Me razbiraш, abdikacijata vo Se Де Se To, da ti bila ostavka vo Vlada! Еedna godina porano od mandatot, Биљанче!
Драга си ми Биљанче, ама, podnese ostavka. I da ти каж чиче зоштo? Sledniot po тебе, иsto taka, ako ne se smenat rabotite – магла. Za tretiot, uшte sega ти garantiram deka ќe si ja vrшi rabotata како што треба. Toa taka se raboti.
Inaku, сите ние, ќе мислиме дека vo praшање ви се funkciите, opstojuvaњeto po sekoja cena. Поднеси stavka, so toa ќе ja pridobieш javnosta. I posle ќe predat kako maчinja. Tolku. Zatoa што e mnogu ednostavno. Samo malku dobleс и gotovo.
Крај, Енде!!!

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе