УМЕТНИЦИТЕ ГО ЗНААТ СВОЈОТ ДОЛГ !

Дали уметноста може да го спаси светот (Охрид)?

Годинешното, долго, охридско културно лето, лето – во функција на подигнување на алармот: Александар Попоски (свечено отворање на фестивалот “Охридско лето”: Јас ќе ГОВОРАМ “Диво месо”,а вие слушајте ДИВА ГРАДБА!), Славко Упевче: (Уметничка брана пред незапирливиот налет на мафијашките орди!?), соноќа ,во премудрата “Света Софија” –  со поетско-ликовниот перформанс на Драган Спасески Охридски, а потоа и на на “Долни Сарај” ( Со музичко-сценскиот перформанс на Дуке Бојаџиев осмислен во Њујорк: Затемнета сцена и запалени свеќи!?), вечерва, во “Куќа Уранија” – МАНУ, од 20,00 часот (Мајо Даниловиќ, член на Светската академија за поезија на УНЕСКО и претседател на Одделот засловенскиот свет, со поетски перформанс, осмислен во Равена, Италија, градот, како нашиот Охрид, под патронат на УНЕСКО

Да,да може уметноста да го спаси светот (Охрид и езерото).

“Го знаеш ли поету, својот долг”!!!

Веле Митаноски

(ГАЛЕРИЈА)

008_800x600 007_800x600 006_800x600 005_800x600 003_450x600 002_800x418 001_450x600

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе