ШТИП: ДМУЦ „Сергеј Михајлов“ и Ротари клубот подготвуваат спекракуларен донаторски Велигденски концерт за 20 април

Штип, 05.04.2023

Штипјани се благословени што им се пружа можноста да проследат спектакуларен Велигденски концерт на Државното средно музичко училиште „Сергеј Михајлов“, а во соработка со Ротари клубот Штип. Концертот е закажан за 20 април во 20 часот во големата сала на Домот на култура „Ацо Шопов“ и е од донаторски карактер

По тој повод денес на прес конференција обраќање до јавноста имаа претставниците на училиштето и на Ротари клубот.

Од прес конференцијата на организаторите
Од прес конференцијата на организаторите

-Со ваков концерт по повод големиот христијански празник Велигден тргнавме пред четири години, но потоа дојде време на пандемија од Ковид 19 и традицијата се прекина. Годинава сме во можност да продолжиме и на иницијатива на Ротари клубот Штип ги вршиме последните подготовки пред концертот. Овој концерт е од огромно значење за нашето училиште и за учениците во него, а очекуваме да се собере пристојна сума на донирани средства кои ги наменуваме за купување на народни инструменти и народни носии за потребите на училиштето, рече м-р Горан Кавраков, директор на ДМУЦ „Сергеј Михајлов“.

Д-р Борислав Манев, претседател на Ротари клубот Штип посочи дека парите од влезниците кои ќе се продаваат по цена од 250 и 300 денари и од донаторите ќе „легнат“ на сметка на училиштето. На влезот од салата ќе бидат поставени и кутии со донации. – „Очекуваме кон оваа добротворна активност да се приклучат поголем број стопански фирми, институции, поединци, а членови на нашиот клуб собраниот износ од донаторите и влезниците ќе го дуплираат со свои донации, рече Манев.

Пред присутните новинари се обрати и Илија Ќосевски, професор по народни инструменти кој е одговорен за квалитетот на програмата:

-Сакам да појаснам дека на програмата ќе бидат исклучиво македонски народни песни кои за симфонискиот и за народниот оркестар ги аранжираа наши професори. Цениме дека нашата народна музика и песна во ерата на овој тнр. „модерен свет“ се потиснати на маргините, а наша задача е да им дадеме простор и да ги негуваме што е можно писилно и почесто зашто нашиот национален фолклор го заслужува тоа, рече Ќосевски.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе