ШТИП: Изложба „70 години од завршување на граѓанската војна во Грција“

Штип, 28.12.2019

Изложба на фотографии преку кои се гледа голготата на македонците во вителот на граѓанската војна во Грција, а од која војна се навршија 70 години од нејзиниот крај, денес беше претставена пред штипјаниу.

80807281_2610954042524881_5247140985514754048_nОрганизатор на изложбата е друштвото „Македонски Егеј“, а за истата зборуваше Јордан Тунев, претседател на друштвото.

80276180_473768953324293_3295225688335843328_nНа отворањето беа прочитани песни од конкурсот за најдобра песна посветена на овој настан, а покрај Тунев за голготата на Македонците зборуваше и пратеникот Рубин Земон.

80276180_473768953324293_3295225688335843328_n - CopyИзложбата е поставена во изложбениот салон во Домот на култура „Ацо Шопов“ и ќе трае до крајот на идната недела.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе