ШТИП: Според првата мапа заболени од коронавирус само во Дебар и во Скопје

Штип, 15.03.2020

Компанијата ГДи од Скопје ја изработи и ја направи достапна за јавноста првата мапа за коронавирус во државата.

Состојбата со заболени лица од коронавирусот во земјава може да се следи на апликацијата

http://gdi-sk.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/2096bd4b051b42948ac3f5747e80c3a5,

Од мапата може да се види дека во нашата држава од коронавирус се заболени 18 лица од кои 16 во Дебар и две во Скопје. Тоа значи дека во другите делови на нашата држава нема заболени од вирусот кој го потресува светот.

Од заболените досега нема ниту едно лице починато додека едно е излечено.

(и.б.)

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе