ШТИП: Студенти од Велико Трново на рсерда со Бочварски

Штип, 02.07.2018

Штипскиот градоначалник Благој Бочварски денес имаше средба со шестмина студенти од универзитетот „Кирил и Методиј“ во Велико Трново. Студентите од соседна Бугарија во рамките на програмата Еразмус, во наредните два месеци ќе претстојуваат во општина Штип.

Овој настан е резултат на добрата соработка помеѓу Совет на Млади на Општина Штип и Студентскиот Совет при Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Велико Трново. На овој состанок присуствуваа и Претседателката на Совет на Млади во Општина Штип, Викторија Кукушев, директорот на Дом на Млади, Горан Трајков и директорката на Центар за социјални работи Штип, Сузана Цветкова.

Четири од студентите ќе бидат ангажирани во Дом на млади, а двајца во Центарот за социјални работи.

Градоначалникот Благој Бочварски на студентите им посака топло добредојде и убав престој во општина Штип.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе