Категорија на прелистување

Култура

Сомбор му ја врачи наградата „Икар“ на Јордан Ѓорчев

Свети Николе, 26 декември 2016 Признанието на Ѓорчев му е деоделено за неговиот придонес во јакнењето и продлабочувањето на културните врски со Србија Наградата „Икар“ која ја…
Повеќе ...

Исарот во Штип ќе биде поатрактивен и од Самоиловата тврдина

Штип, 06.12.2016 За околу седум години штипската средновековна тврдина „Исар“ ќе стане најатрактивната тврдина во Македонија, поатрактивна дури и од охридската Самоилова тврдина. За…
Повеќе ...

Штипјанката Афродита Николова  на светски поетски подиуми

Штипјанката  Афродита Николова од Штип, која пред неколку години ја доби Гејтс Кембриџ стипендијата, на почетокот од месецов учествуваше на меѓународниот фестивал за…
Повеќе ...

МАРУША – 91 ГОДИНА ПОТОА

Деновиве, со промоцијата на книгата „Маруша вратена дома“ од Лилјана Мазова, театарска критичарка и публицистка, се реши долгогодишната енигма за овој драмски текст за кој се…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе