Категорија на прелистување

Македонија

Кривична пријава против 26 лица – набавувале помалку нафта за училишта во Штип, а наплаќале повеќе

Штип. 06.03.2024 СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријава против З.А.(51) од Неготино и Љ.П.(43) од Неготино поради постоење основи на сомнение за…
Повеќе ...

Мира Симоновски од Делчево на 74 години го искачи врвот Ухуру на Килимаџаро

Делчево, 03.03.2024 Мира Симоновски од Делчево, на 74 години направи нов подвиг искачувајки го врвот Ухуру на Килиманџаро, највисокиот планински масив во Африка. Симоновски е дел…
Повеќе ...

Почина Славе Сирачевски, сопственик на туристичката агенција Аурора и на туристичкиот бисер Аурора…

Берово, 25.02.2024 Почина Славе Сирачевски, еден од  најмаркантните туристички работници во нашата држава и во регионот, сопственик на Аурора Турс, туристичка агенција, и сопственик…
Повеќе ...

ЗНМ: Пријава против Миленко Неделковски за говор на омраза кон новинарите на Метаморфозис

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) соопшти дека го осудува грозното етикетирање, навреди и ширењето говор на омраза од страна на лицето Миленко Неделковски кон новинарите од…
Повеќе ...

MOН досега исплатило 48.000 ученици, парите за јануари – идната недела

Во тек е исплатата на пари за ученици за месец декември 2023, како и за јануари 2024 година, а досега се исплатени 23 илјади основци и 25 илјади средношколци, информираат од…
Повеќе ...

Се расчистуваат одроните на патните правци Виница-Берово, Кочани-Македонска Каменица-Делчево и…

Штип, 12.02.2024 Македонија пат продолжува со расчистување на одроните на патните лравци Виница-Берово, Кочани-Македонска Каменица-Делчево и Делчево – Пехчево. Екипи на Македонија…
Повеќе ...

Рудник САСА: Ново зголемување на платите, четврто во изминатите две години

Македонска Каменица, 12.02.2024 Менаџерскиот тим на Рудник САСА донесе одлука за ново зголемување на платите на сите вработени, кое почнува да важи од јануарските плати. Во…
Повеќе ...

Македонска Каменица : Ја запалил куќата, се запалил и самиот па скокнал во базен и починал

М.Каменица, 07.02.2024 Во селото Косевица, месност Реката во општина  Македонска Каменица, сопственикот намерно ја запалил својата куќа, но пламенот го зафтил и него, па со цел да се…
Повеќе ...

КОНГРЕСНИОТ ТУРИЗАМ ГО ВРАЌА ОХРИД НА СВЕТСКАТА МАПА

Деновиве во Охрид, се собраа претседателите на националните асоцијации, како и членови на делегации од Албанија, Романија, Бугарија, Грција, Кипар, Хрватска, Словенија и Австрија, на…
Повеќе ...

ШTИП: Ученици од четири основни училишта ќе се здобијат со знаења за врсничко насилство во кампањата…

Штип, 29.01.2024 Основните училишта во Штип, „Ванчо Прќе“,„Тошо Арсов“, „Гоце Делчев“ и „Димитар Влахов“ се приклучуваат на „Крени глас против врсничкото насилство“, општествено…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе