KOЧАНИ: Промовирана монографијата „Тодосија Паунов од Речани до македонскиот парламент“

Кочани, 22.10.2021

Во „Атом стеел“  во Кочани каде некогаш функционираше работната единица Машинска индустрија во рамките на РОИС „Атом“ во Кочани, во автентичен амбиент, беше промовирана монографијата „Тодосија Паунов -од Речани до македонскиот парламент“ од авторите Славица Цветкова и Јане Атанасов од Кочани.

Монографијата е инспирирана од ликот и делото на некогашниот успешен стопанственик и долгогодишен директор на надалеку познатото транспортно претпријатие „Атом“, претседател на Собранието на општината Кочани, пратеник во македонскиот парламент во неговиот прв и втор состав, хуманист и иницијатор за решавање на многу важни прашања од животот на луѓето во сите населени места во некогашната општина Кочани, добитник на бројни одликувања и признанија од кои и Наградата за животно дело на општината Кочани која му е доделена постхумно во 2012 година.

Атанасов, Цветкова, Николовски
Атанасов, Цветкова, Николовски

Издавач на монографијата и печатар е печатницата „Европа 92“ од Кочани. Отпечатена е во тираж од 300 примероци. На над 200 страници текст и фотографии авторите Славица Цветкова и Јане Атанасов преку користење на различни публицистички техники го презентирале животописот на Тодосија Паунов кој со она што за својата општина и земјата го направи трајно е врежан во меморијата на луѓето не само во Кочани, Македонија, поранешните ЈУ простори туку и во многу средини во Европа и Блискиот Исток.

koc03За монографијата говореше професорот Крум Николовски од Делчево, еден од рецензентите на овој монографски труд. На промоцијата покрај членовите на семејството на Паунов присуствуваа и голем број негови некогашни соработници и почитувачи на неговото дело.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе