Откако Конгресот „дигна рачна“, Бајден порача дека ќе се бори за постојана помош за Украина

Бајден нагласил дека многу работи се на коцка и дека е „апсурдна“ и „неетичка“ одлуката на Претставничкиот дом (Долниот дом на Конгресот) да оди на одмор кога помошта за Украина е од витална важност

Претседателот на САД, Џо Бајден порача дека ќе ги прави сите напори за да дојде до тоа Конгресот на САД да одобрува помош за Украина, иако Долниот дом на Конгресот на САД ја блокираше дополнителната воена помош од 60 милијарди долари за Украина.

Објаснувајќи го тоа за новинарите по телефонскиот разговор со неговиот украински колега Володимир Зеленски, тој рече дека вчера попладнето тој и Зеленски разговарале, при што првиот човек на САД му порачал на украинскиот претседател дека со сигурност може да се каже дека ќе се обезбеди поддршка за Украина.

Бајден нагласил дека многу работи се на коцка и дека е „апсурдна“ и „неетичка“ одлуката на Претставничкиот дом (Долниот дом на Конгресот) да оди на одмор кога помошта за Украина е од витална важност.

„Ќе се борам да им ја обезбедам муницијата што им е неопходна“, вели Бајден.

Според извештајот за разговорот меѓу Бајден и Зеленски, украинската армија била присилена да се повлече од Авдиивка откако украинските војници морал да штедат муниција „поради опаѓачката достава како резултат на неактивноста на Конгресот“. Што резултираше во првиот забележителен напредок на Русија во последните месеци“.

Идентична оценка дојде и од администрацијата на Бајден.

„Повлекувањето на украинската армија од градот Авдијивка, на истокот на земјата, е доказ за неактивноста на американскиот Конгрес кој ја блокира дополнителната воена помош од 60 милијарди долари за Украина“, оцени синоќа Белата куќа.

Портпаролката на Советот за национална безбедност Адријен Вотсон го повика Конгресот да ја одобри помошта „без одложување“, откако украинската војска се повлече од градот.

Украина со месеци се надева дека ќе се гласа за клучниот пакет помош од 60 милијарди долари предложен од администрацијата на демократскиот претседател Џозеф Бајден во неговата кампања за втор мандат.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе