ВО ЖИВО Страшен терористички напад во Москва: Меѓу десетиците загинати има и деца, објавени имињата на жртвите

Во Москва се случи терористички напад во кој според неофицијални и непотврдени информации десетици луѓе се убиени и повредени.

Во Москва се случи терористички напад во кој според неофицијални и непотврдени информации десетици луѓе се убиени и повредени.

Нападот се случил во концертната сала „Крокус“, каде во тој момент настапувала групата „Пикник“.

Напаѓачите влегле во салата и отвориле оган од автоматско оружје, а потоа фрлиле бомба која предизвикала пожар во зградата.

На терен се силни полициски сили, пожарникари и бројни екипи за итна помош.

Факти за нападот:

  • Вооружени напаѓачи отвориле оган во концертната сала
  • Голем број загинати и ранети
  • Луѓето прикажани неподвижни во локви крв
  • Напаѓачите фрлиле бомби што предизвикале пожар
  • Градоначалникот на Москва: Се случи страшна трагедија
  • Сите јавни собири во Москва се откажани за викендот
  • Белата куќа, Кремљ, Јулија Навални, Александар Вучиќ, ЕУ …

Од минута во минута:

22.02 Објавени имињата на 31 жртва

На списокот на жртви на терористичкиот напад има 31 лице, меѓу кои:

Селдева Олга и Алина, Бирјуков Владимир Вадимович (42), Денисов Андреј Михајлович (34), Немалцев Илја (42), Ујутова Валерија Валериевна (31), Агапова Марија Јуриевна (52), Алимбеков Мирланбек Алимбекович (28), Лешинтолевич Ана (28), 50). Нажмудин Саидбековиќ (33), Прасулова Ина Хусеиновна (41), Голубев Роман Јуриевич (47), Пустотин Павел Александрович (24), Захарова Јулија Рустамовна (33), Бедрик Оксана Владимировна, Елена Дмитриевна (мајка), Јулија Викторова Заицева Татјана Сергеевна (34), Смолјакова Ана Владимировна (41), Стебенкова Дијана Александровна (47), Макарскаја Ана Александровна (41), Татјана Александровна и Илја Т. (8 години).

21.54 Сочувство и осуда за нападот од целиот свет

Бројни земји го осудија денешниот терористички напад во Москва и изразија сочувство до рускиот народ.

Француското Министерство за надворешни работи изрази солидарност со Русите по терористичкиот напад во Москва. Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев му изрази сочувство на рускиот колега Владимир Путин, грчкото Министерство за надворешни работи го осуди терористичкиот напад во Москва и го нарече „страшен“.

 

Амбасадата на САД во Русија соопшти дека е шокирана од терористичкиот напад и изрази сочувство до рускиот народ.

Британската амбасада во Москва исто така го осуди нападот, велејќи дека станува збор за „страшна трагедија“.

Саудиска Арабија најостро го осудува терористичкиот напад во Москва и уште еднаш укажа на потребата од борба против сите форми на екстремизам, соопшти Министерството за надворешни работи на таа земја.

Обединетите Арапски Емирати го осудија терористичкиот напад и нагласија дека отфрлаат секаква форма на насилство што е спротивна на меѓународното право, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на таа земја.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Насер Канани го осуди терористичкиот напад и рече дека Иран „стои со Русија во овој трагичен момент“.

И палестинскиот претседател Махмуд Абас изрази сочувство до рускиот претседател Владимир Путин и рускиот народ за терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“.

Терористичкиот напад во Москва го осуди и привремената влада на Либија, со седиште во источна Либија, а министерот Осама Хамад рече дека „тероризмот нема религија и националност“.

21.48 Меѓу ранетите има и деца

21.36 Стано: ЕУ е шокирана од нападот во Москва

Портпаролот на Европската унија Петер Стано денеска изјави дека ЕУ е „шокирана и згрозена“ од нападот на трговскиот центар во Москва, додавајќи дека Унијата ги осудува сите напади врз цивили.

„Европската унија е шокирана и згрозена од извештаите за терористички напад врз градското собрание на Крокус во Москва. ЕУ ги осудува сите напади врз цивили. Нашите мисли се со сите погодени руски граѓани“, рече Стано на социјалната мрежа Х.

21:34 На местото на настанот се повеќе од 70 возила на брза помош

На терен се повеќе од 70 возила на брза помош и други служби за итна помош. Според руското Министерство за здравство, има залихи на крв за повредените, а обезбедени се и голем број болнички кревети во болниците.

0:34

21.34 Повеќе од 200 луѓе заробени во зградата, напаѓачите во бегство

21.27 Нова ВОЗНЕМИРУВАЧКА снимка од Москва: Мртви тела пред влезот во салата

21.26 Интензитетот на пожарот се намалува

21.24 Дали вратата беше заклучена во моментот на нападот?

21.22 Повторно пукање во концертната сала

21.22 Пророкот повикува на враќање на смртната казна за нападот

Пратеникот на Државната Дума Виктор Водолацки по терористичкиот напад во Москва предложи враќање на смртната казна за терористите.

21.19 Американската амбасада предупреди на напад

21.19 Медведев: Одговорете на сила со сила

21.10 Таксистите бесплатно ги избркаат луѓето од опасната зона

Московските таксисти нудат бесплатно возење на секој што ја напушта областа на нападот, објавија локалните медиуми.

21.07 Терористите убиваа луѓе пукајќи ги од непосредна близина

Терористите пукаа во луѓето од непосредна близина, и отворија оган речиси веднаш штом стигнаа до влезот на зградата, изјавија очевидци на нападот.

21.04 Се огласи и вдовицата на Алексеј Навални

„Каков кошмар во Крокус. Сочувство до семејствата на жртвите и желби за брзо закрепнување на повредените. Сите вклучени во ова злосторство мора да бидат пронајдени и повикани на одговорност“, Јулија Навалња , вдовица на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални , напиша на својот профил на социјалните мрежи Х.

20.59 Петмина повредени во тешка состојба

Гувернерот на Московската област Андреј Воробјов изјави вечерва дека пет лица кои се примени во болница се во тешка состојба, по масовното пукање во концертната сала Крукс, кога најмалку 40 лица беа убиени, а повеќе од 100 беа ранети.

„Се случи голема трагедија. Пожарникарите со сите сили работат на гаснење на пожарот што избувна во салата. Пожарот се гледа од голема далечина. Од повредените петмина се во тешка состојба“, изјави Воробјов.

20.58 Претседателот на Србија го најави нападот во Москва

20.55 Путин информирал за нападот

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков потврди дека рускиот претседател Владимир Путин бил информиран за денешниот терористички напад за неколку минути од неговиот почеток.

Претседателот на Русија се уште јавно не го коментирал нападот.

20.52 Се појавија првите претпоставки за потеклото на терористите во Москва: Еве кој е осомничен

20.51 Горните катови на зградата се речиси целосно опожарени

Горните катови на концертната сала „Крокус сити хол“ во Москва речиси целосно изгореа, пожарот се прошири и на долните катови, јавуваат руските медиуми.

20.42 Бела куќа: Нема информации дека Украина е вмешана во нападот во Москва

Белата куќа вечерва соопшти дека во моментов нема информации дека Украина е вмешана во, како што рече, „страшниот“ напад на концертна сала во Москва.

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави дека САД собираат информации за терористичкиот напад во кој загинаа најмалку 40, а беа ранети повеќе од 100 луѓе.

„Во моментов нема индикации дека Украина или Украинците се вмешани во пукањето. Сакам да ве одвратам во овој момент од каква било поврзаност со Украина“, им рече Кирби на новинарите во Белата куќа.

Тој изрази сочувство до семејствата на загинатите жртви.

„Сцените се ужасни и тешки за гледање, а нашите мисли се со жртвите на овој ужасен напад“, рече тој.

20.38  Блокирана ја напушта Москва, друга група специјални сили влегла во салата „Крокус“.

20.33 Украина негираше каква било вмешаност во нападот

Советникот на шефот на Кабинетот на претседателот на Украина, Михаило Подољак изјави дека Украина нема никаква врска со терористичкиот напад во Москва.

20.32 Дали е ова еден од терористите?

0:12

20.29 Се урива покривот на салата каде се случи нападот

20.24 Кога почна крвавиот напад, во салата имаше 6.200 луѓе

20.24 Руската влада потврди: Најмалку 40 мртви, повеќе од 100 ранети

20.23 ФСБ ги презема „сите неопходни мерки“ во врска со нападот

Има брз проток на информации што доаѓаат од руските новински агенции по нападот на концертна сала во близина на Москва вечерва.

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) објави дека ги презема „сите неопходни мерки“ во врска со пукањето, пренесува Интерфакс.

Рускиот омбудсман Татјана Москалкова настанот го нарече „терористички напад“.

20.19 Истражниот комитет на Русија го третира нападот во Москва како терористички

Рускиот истражен комитет објави дека отвори кривична постапка во врска со терористичкиот напад по пукањето во градското собрание Крокус во Москва.

„Главното истражно одделение на Истражниот комитет на Русија поведе кривична постапка во врска со терористичкиот напад во Моксовската област. Во врска со инцидентот во концертната сала „Крокус Сити Хол“, Главниот истражен оддел на Истражниот комитет на Русија покрена кривична постапка врз основа на за кривично дело од член 205 од Кривичниот законик на Руската Федерација (терористички чин)“, се наведува во соопштението.

20.16 Досега се појавија најчистите снимки од терористите од Москва

20.16 Евакуиран е голем трговски центар во Санкт Петербург

20.05 Расте бројот на жртви: Најмалку 40 загинати во нападот

20.00 Застрашувачка снимка на која се слушаат истрели

19.55 Покривот на зградата е зафатен од пламен

Според пишувањата на руските медиуми, пламенот буквално го зафатил покривот на концертната сала.

0:14

19.54 Белата куќа излезе со соопштение во врска со терористичкиот напад во Москва

 

19.49 Сите јавни собири во руската престолнина се откажани

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин денеска соопшти дека се откажани сите јавни собири во Москва планирани за овој викенд.

19.36 Патријархот Кирил се моли за упокојување на душите на загинатите во Градското собрание на Крокус

Патријархот на Москва и на цела Русија Кирил се моли за жртвите и за упокојување на душите на оние кои загинаа кога вооружените напаѓачи отворија оган во градското собрание Крокус во Москва, изјави шефот на Синодалниот оддел за односи црква-општество и медиуми, Владимир Легоида. .

„Патријархот Кирил се моли за упокојување на душите на загинатите и повредените, како и за спас на оние кои би можеле да бидат загрозени од пожарот во зградата на градското собрание Крокус“, напиша тој на својот канал Телеграм.

0:27

19.23 Масакр на концертот, терористите пукаа во луѓето кои дојдоа да уживаат во музиката

19.20 Зборуваше градоначалникот на Москва

„Ужасна трагедија се случи во Крокус“, изјави градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин

19.14 Се појавија нови, уште пострашни снимки од нападот

 

19.04 Први изјави на очевидци

19.01 Објектот гори, пожарникарите не можат да влезат

 

18.52 Први удари од нападот

На социјалните мрежи се појавија првите видеа од нападот .

18.37 Се појави информација за терористички напад во Москва

Според првите информации, нападот се случил во концертната сала „Crocus City Hall“ во руската престолнина .

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе