Категорија на прелистување

Македонија

КОЧАНИ: Започна санацијата на архитектурата и партерното уредување на Споменикот на слободата

Кочани, 24.11.2023 Започнаа работите од проектот за конзервација, реставрација и санација на архитектурата и партерното уредување на Споменикот на слободата, кој Општина Кочани го…
Повеќе ...

Богоев најави нови гранични премини, Клепало и Маркова нога и воведување нов граничен бизнис хаб

Скопје, 23.11.2023 Модернизација и воведување нови гранични премини, Маркова нога и Клепало, како и целосна дигитална трансформација со воведување на нов граничен бизнис хаб за…
Повеќе ...

OГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА ХЕМИСКИ ИНЖЕНЕРИ И ТЕХНИЧАРИ ВО РУДНИКОТ „БУЧИМ“

Рудникот за бакар „Бучим“-Радовиш објавува оглас за вработување на 4 хемиски инженери и 4 хемиски техничари.                   ОГЛАС ЗА ХЕМИСКИ ИНЖЕНЕРИ   РАБОТНИ ЗАДАЧИ:…
Повеќе ...

УСПЕХ: Штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“ најдигитализиран

Штип, 22.11.2023 Студентите и универзитетските професори од Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип денеска дебатираа на тема дигитализација на образованието. Ректорот на УГД-Штип, Дејан…
Повеќе ...

И новинари од Штип на меѓународниот форум на младински медиуми во Белград

Штип, 20.11.2023 Викендов универзитетските медиуми по трет пат беа гости на „Brave New Media Forum“ (BNMF 2023) во Белград.Станува збор за Меѓународен форум на младински медиуми,…
Повеќе ...

Во рудник САСА е задоволство да работиш, а зошто кажува најдобриот работник во Источниот регион,…

Македонска Каменица, 20.11.2023 Жарко Илиевски, 42 годишен жител на виничкото село Истибања, работи како оператор на машина за товарање на руда во јама во рудникот за олово и цинк…
Повеќе ...

„ОТВОРИ ОЧИ И СО ПАМЕТ! ВО СООБРАЌАЈОТ НЕ СИ САМ“

Македонска Каменица, 20.11.2023 По повод 19. Ноември, прогласен од Обединетите Нации за Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи, рудникот за олово и цинк САСА, во…
Повеќе ...

Инвестираме во роботи и роботски линии но без човечкиот фактор не се може

 Штип, 10.11.2023 „Актива“ доо и годинава продолжува да ја следи и реализира својата развојна политика, а за повеќето важни аспекти на компанијата која достигна бројка од 550…
Повеќе ...

ЕК: Наместо државни кампањи, за поддршка на медиумите се потребни одржливи решенија

Македонските власти мислат едно, додека Европската Унија кажува сосема различно во однос на повторното воведување на трошење јавни пари за државни и општински кампањи во медиумите.…
Повеќе ...

Вештачката интелигенција да превенира говор на омраза онлајн, но да не ја спречува слободата на…

Во битката меѓу престапниците како креатори и вештачката интелигенција како превентивен механизам, од суштинско значење е да не настрада слободата на изразување
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе