Категорија на прелистување

Македонија

ШТИП од идниот петок ќе гради полузатворен градски пазар

Штип, 15.12.2023 Од идниот петок сите тезги на Градскиот пазар во Штип ќе бидат сместени во долниот, покриен дел на пазарот за да може да се започне со реализација на проектот за…
Повеќе ...

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА: Доделени признанијата во рамките на фестивалот „Јаков од Камена Река“

Македонска Каменица, 15.12.2023 Синоќа, во КИЦ „Романска“ во Македонска Каменица, се одржа првиот фестивал во чест на Јаков од Камена река. Јаков бил македонски свештеник и писател…
Повеќе ...

KOЧАНИ: Општата болница добива компјутерска томографија

Кочани, 14.12.2023 Општата болница со проширена дејност од Кочани обезбеди опрема за компјутерска томографија, чие инсталирање е во тек и се очекува по соодветните тестирања и…
Повеќе ...

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА утре го чествува ликот и делото на првиот македонски печатар Јаков од Камена…

Македонска Каменица, 13.12.2023 Утре, 14.декември 2023 година во Македонска Каменица ќе се одржи Меѓународниот фестивал „Јаков од Камена Река“. Тоа ќе биде една убава манифестација…
Повеќе ...

Рудник САСА продолжува со поддршката за одржливост на рибниот фонд на езерото Калиманци

Македонска Каменица, 13.12.2023  Благодарение на тековната финансиска поддршка што ја обезбедува Рудник САСА, Здружението на риболовци – Спортски клуб „Шаран“ од Македонска Каменица…
Повеќе ...

ШТИП: Реконструкција и фотоволтаични панели на кровот на СОУ „Јане Сандански“

Штип, 13.12.2023 Во Штип во теке е реконструкција на кровот на средно општинско (медицинско) училиште „Јане Сандански“, а по завршувањето на оваа фаза ќе се пристапи кон  поставување…
Повеќе ...

ШТИП: За спортска сала кај „Џексон“ државата издвојува 1,5 милион евра

Штип, 12.12.2023 Никола Мицевски, актуелен пратеник во Македонскиот парламент, координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, на својот фб профил објави убава вест која е од големо…
Повеќе ...

ШТИП се закити со титулата „Европски град на спортот во 2024 година“

Штип, 11.12.2023 Штип во Европскиот парламент во Брисел ја доби титулата „Европски град на спортот за 2024 година“. Се работи за големо признание од областа на спортот кое,…
Повеќе ...

Списанието СУМ одбележа три децении постоење во сферата на уметноста

Штип, 07.12.2023 Публиката, сите оние коишто слушнале за „СУМ“ сега ќе можат да видат „СУМ“ на кој сѐ е посветен, бидејќи „СУМ“ сам по себе претставува проект во којшто се прави омаж…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе