Категорија на прелистување

Свет

Светот го одбележува Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот

Шест милиони Евреи беа систематски убиени од нацистите во текот на Втората светска војна, а заедно со нив и други етнички групи беа исто така цел на нацистите поради перцепираната расна…
Повеќе ...

„Мајкрософт“ ќе инвестира милијарди долари во компанијата која го создаде ChatGPT

„Мајкрософт“ најави дека во текот на наредните неколку години ќе инвестира повеќе милијарди американски долари во вештачка интелигенција, додека го проширува партнерството со „ОпенАИ“, …
Повеќе ...

ПРИТИСОКОТ МУ СКОКНА, ДОБИ И ВРТОГЛАВИЦА: Претседателот на Аргентина побара помош од лекар на…

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на Аргентина, Алберто Фернандез, побарал лекарска помош поради висок крвен притисок и вртоглавица, по отворањето на самитот на Групата дваесет (Г20) на Бали, соопшти…
Повеќе ...

Почина кралицата Елизабета Втора, соопшти Бакингемската палата

Кралицата Елизабета Втора, монархот со најдолг стаж во Велика Британија, почина во Балморал на 96-годишна возраст, откако владееше 70 години. Нејзиното семејство се собра…
Повеќе ...

Во нападот на воената база загина братот на убиениот украински војник

КИИВ, Украина - Кирило Вишивањи, украински воен инструктор, беше убиен во нападот врз база во западна Украина рано во неделата. Таткото на две деца имаше 35 години. Неговата смрт ја…
Повеќе ...

Во Полска, демонстрантите бараат забрана на патниот карго сообраќај меѓу ЕУ и Русија и Белорусија.

Демонстрантите неколку дена го блокираа граничниот премин меѓу Полска и Белорусија, во обид да спречат товарни камиони за кои велат дека се упатуваат кон Украина преку Белорусија со…
Повеќе ...

ФБИ ги предупреди атлетичарите да не ги носат своите телефони на Олимпијадата во Пекинг

Спортистите и посетителите кои се упатуваат на Зимските олимписки игри во Пекинг да ги остават своите телефони дома и наместо тоа, да користат „привремени“ телефони, препорача…
Повеќе ...

Поради печатна грешка, книга за омикрон-варијантата влезе во барабанот на теории на заговор

 „Вистиномер“ не најде ниту еден доказ дека книгата постоела пред декември 2021 година. Таа ексклузивно се појавува на Амазон за продажба на 5 декември 2021 и има уникатен код за…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе