Во нападот на воената база загина братот на убиениот украински војник

КИИВ, Украина – Кирило Вишивањи, украински воен инструктор, беше убиен во нападот врз база во западна Украина рано во неделата.

Таткото на две деца имаше 35 години. Неговата смрт ја потврдила неговата сестра Наталија Боднар.

Неодамна беше интервјуиран од „Њујорк тајмс“ во видео за неговиот брат Васил Вишивањи, украински падобранец кој беше убиен за време на борбите кај Миколаев во јужна Украина на 3 март.

Додека возеше до комеморацијата на Васил во Лавов, Кироло свечено размислуваше дека „Бог ги одзема најдобрите“.

Неколку дена подоцна, тие зборови ќе одекнат кај семејството Вишивањи.

Агафија Вишивана, мајката на Кирило и Васил, размислуваше за болката од губењето на нејзиниот најмлад син во интервју за Тајмс минатата недела.

„Тие треба да ја прекинат војната, што можам да кажам“, рече таа. „Имам уште еден син за кој се грижам. Утре би можеле да го земат“.

„Сакам војната да заврши, тоа е сè“, рече таа. „За сите да бидат живи и здрави. Ниту една мајка не чувствува таква тага како јас. Премногу е тешко да се преброди ова“.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе