Годивје и Дебрца го одбележуваат христијанскиот православен празник Вознесение Христово-Спасовден

Охрид, 17,05,2018

Трпение-спасение од депониската наезда

X2Жителите од повеќе села од општина Дебрца, се собраа денеска, кај месноста Црквишта во селото Годивје, да го прослават православниот христијански празник-Вознесение Христово-Спасовден.

X3Овој пат одбележувањето на празникот – еден од десетте посветени на Господ Исус Христос, мина посвечено и помасовно, затоа што, истовремено, имаше уште едно обележје, односно бешеи скористен за потсетување на спасението од намерите за изградба на регионална депонија, во ова питоресткно село под врвовите на историски познатата Славеј планина.

Со народот беше и градоначалникот на општина Дебрца, Зоран Ногачески.

Постави коментар

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе