КОЧАНИ: Општинската администрација ги расчистува дивите депонии

Кочани, 28.01.2019

Вработените во Општина Кочани денеска реализираа акција за расчистување на дивите депонии. Акцијата е изведена на Полатски пат, во близина на Фабриката за вода, каде и по неколкуте интервенции на КЈП „Водовод“,недозволено се исфрла отпад и се загадува животната средина. Поддршка на акцијата со работна екипа и механизација даде Комуналното јавно претпријатие „Водовод“.

KOCANI EKO AKCIJA1–Ова е еден од начините со кои сакаме уште еднаш да посочиме од важноста за зачувување на животната средина. На истото место чистевме и пролетта, а потоа и Комуналното претпријатие го собираше отпадот во неколку наврати. Ваквата негрижа кон природата е негрижа кон самите себе и кон идните генерации. Сакам уште еднаш да потенцирам дека единствената локација за исфрлање на отпадот е Градската депонија – порача градоначалникот Николчо Илијев.

Според најавите на надлежните, во наредниот период ќе се преземаат соодветните казнени законски мерки за ситешто на различни начини ја загадуваат животната средина.

Во денешната екоакција се вклучија и припадниците на Територијалната противпожарна единица, кои расчистуваа во нивната непосредна околина.

Ова е само една од неколкуте планирани акции што ќе се реализираат во наредниот период, во рамките на борбата за заштита на животната средина.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе