ОХРИДСКОТО ЗДРУЖЕНИЕ “МАЦКОВО”, ГОДИНЕШЕН ДОБИТНИК НА МЕГУНАРОДНАТА НАГРАДА ”Korkira Melaina” НА ХРВАТСКОТО КНИЖЕВНО ДРУШТВО

Корчула, 26 септември 2022

308670130_507591844200492_1105321011251647339_n– Охридското  Здружение за литература и култура “Мацково”, преку неговиот претседател, Веле Митаноски е годинешен  добитник на Мегународната награда ”Korkira Melaina”, која се доделува на асоцијации и поединци кои со својата работа продонесуваат во поврзувањето на културите.

Признанието беше  врачено на Седмите  Мегународни книжевно – научни средби “ПЕТАР Канавелиќ” во хрватскиот островски град Корчула, одржани под покровителство на Министерството за култура на Хрватска.

На собирот учествуваа поети од Хрватска, Македонија, Албанија, Црна Гора и Мароко.

Наградата се однесува на традиционалната манифестација – Балкански поетски камп за млади “Ванчо Николески”, единствена таква  на овие простори, а на која, редовно, учествуваат и млади поети од Хрватска.

Со ова признание, манифестацијата станува препознатлива во светот, но, за жал, не и кај повиканите институции кај нас, а се одржува под високото покровителство на Светската академија на поезијата при УНЕСКо, со седиште во Верона.

Истовремено, во објектот “Вјеќница” на корчуланската локална власт  низ историјата, во старото градско јадро, организаторите, ја приредија и хрватската промоција на поетската збирка на Митаноски  “ВАНЧОЛИКИ”.

На собирот учествуваа поети од Хрватска, Македонија, Албанија, Црна Гора и Мароко.

Виртуелно, уште и иранскиот поет д-р Салама Ал-Сархана, кому му беше претставена книгата “Делириум на паметењето” 1 и 2.

Испратил: Веле Митаноски

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе