Почина кралицата Елизабета Втора, соопшти Бакингемската палата

Кралицата Елизабета Втора, монархот со најдолг стаж во Велика Британија, почина во Балморал на 96-годишна возраст, откако владееше 70 години.

Нејзиното семејство се собра на нејзиниот имот во Шкотска, откако претходно во четвртокот се зголеми загриженоста за нејзиното здравје.

Кралицата дојде на тронот во 1952 година и беше сведок на огромни општествени промени.

Со нејзината смрт, нејзиниот најстар син Чарлс, поранешниот принц од Велс, ќе ја води земјата во жалост како нов крал и шеф на државата за 14 кралства на Комонвелтот.

Во соопштението, Бакингемската палата рече: „Кралицата почина мирно во Балморал попладнево.

„Кралот и кралицата ќе останат во Балморал оваа вечер и утре ќе се вратат во Лондон“.

Сите деца на кралицата отпатувале во Балморал, во близина на Абердин, откако лекарите ја ставиле кралицата под медицински надзор.

Таму е и нејзиниот внук, принцот Вилијам, на пат со неговиот брат, принцот Хари.

Мандатот на кралицата Елизабета Втора како шеф на државата го опфати повоеното штедење, транзицијата од империја во Комонвелт, крајот на Студената војна и влегувањето – и повлекувањето на Обединетото Кралство од – Европската унија.

Нејзиното владеење опфати 15 премиери, почнувајќи од Винстон Черчил, роден во 1874 година, вклучувајќи ја и Лиз Трус, родена 101 година подоцна во 1975 година, а назначена од кралицата претходно оваа недела.

Таа одржуваше неделна публика со нејзиниот премиер за време на нејзиното владеење.

Во Бакингемската палата во Лондон, толпата луѓе кои чекаа ажурирања за состојбата на кралицата почнаа да плачат додека слушнаа за нејзината смрт. Знамето на Унијата на врвот на палатата беше спуштено на половина копје во 18:30 часот БСТ.

Кралицата е родена како Елизабета Александра Мери Виндзор, во Мејфер, Лондон, на 21 април 1926 година.

Малкумина можеа да предвидат дека таа ќе стане монарх, но во декември 1936 година нејзиниот вујко, Едвард VIII, абдицирал од тронот за да се омажи за двојно разведената Американка, Волис Симпсон.

Таткото на Елизабета стана крал Џорџ VI и на 10-годишна возраст Лилибет, како што беше позната во семејството, стана престолонаследник.

Во рок од три години, Британија беше во војна со нацистичка Германија. Елизабет и нејзината помлада сестра, принцезата Маргарет, поминаа голем дел од времето на војната во замокот Виндзор откако нивните родители ги отфрлија предлозите да бидат евакуирани во Канада.

Откако наполнила 18 години, Елизабет поминала пет месеци во Помошната територијална служба и научила основни моторни механичари и возачки вештини. „Почнав да го разбирам духот на корпус што цвета наспроти неволјата“, се сеќава таа подоцна.

Во текот на војната, таа разменила писма со нејзиниот трет братучед Филип, принцот на Грција, кој служел во Кралската морнарица. Нивната романса процвета и парот се венча во Вестминстерската опатија на 20 ноември 1947 година, при што принцот ја презема титулата војвода од Единбург.

Таа подоцна ќе го опише како „моја сила и останување“ низ 74 години брак, пред неговата смрт во 2021 година, на 99-годишна возраст.

За да ја одбележат својата годишнина од дијамантската свадба на 20 ноември 2007 година, кралицата и принцот Филип повторно го посетија Бродлендс каде пред 60 години во ноември 1947 година ја поминаа својата брачна ноќ.
Војводата од Единбург беше на страната на кралицата повеќе од шест децении владеење, станувајќи најдолготрајната сопруга во британската историја во 2009 година

Нивниот прв син, Чарлс, е роден во 1948 година, по што следи принцезата Ана, во 1950 година, принцот Ендру во 1960 година и принцот Едвард во 1964 година. Помеѓу нив, тие на своите родители им дадоа осум внуци и 12 правнуци.

Принцезата Елизабета беше во Кенија во 1952 година, застапувајќи го болниот крал, кога Филип ја објави веста дека нејзиниот татко починал. Таа веднаш се врати во Лондон како нова кралица.

„Сето тоа беше многу ненадеен вид на преземање и правење на најдобрата работа што можете“, се сеќава таа подоцна.

Елизабета беше крунисана во Вестминстерската опатија на 2 јуни 1953 година, на 27-годишна возраст, пред тогашната рекордна ТВ публика која се проценува на повеќе од 20 милиони луѓе.

Следните децении ќе доживеат големи промени, со крајот на Британската империја во странство и залутаните 60-ти кои ги бришат социјалните норми дома.

Елизабета ја реформираше монархијата за оваа помалку почитувана возраст, ангажирајќи се со јавноста преку прошетки, кралски посети и присуство на јавни настани. Нејзината посветеност на Комонвелтот беше постојана – таа ја посети секоја земја на Комонвелтот барем еднаш.

Но, имаше периоди на приватна и јавна болка. Во 1992 година, „annus horribilis“, пожарот на кралицата го опустоши замокот Виндзор – приватна резиденција, како и работна палата – и се распаднаа браковите на три од нејзините деца.

По смртта на Дијана, принцезата од Велс, во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, кралицата привлече критики поради тоа што изгледаше неволно јавно да одговори.

Имаше прашања за релевантноста на монархијата во современото општество.

„Ниту една институција… не треба да очекува да биде ослободена од лупата на оние кои и даваат лојалност и поддршка, а да не ги спомнуваме оние кои не го прават тоа“, призна таа.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе