ШТИП: Егоров, борач на БК „Балканец“-европски шампион

Штип, 30.03.2022

277394880_3125964400951516_8206643383051625771_nВладимир Егоров, борач на БК „Балканец“ од Штип е новиот европски шампион во борење слободен стил во категоријата до 57 килограми.

Вчера приквечер Егоров во финалето го победи довчерашниот европски првак кој е од Грузија и на штипското и македонско борење им донесе златен европски медал.

Егоров е од руска Јакутија, има македонски пасош, а за Балканец настапува шест години. Тој е и репрерзентативец на Македонија.

277407937_1410671349414115_8934757676504906206_n

                               БК „Балканец“

Борачите на „Балканец“ беа на треенинг кого го прекинаа и дојдоа на плоштадот каде заедно со штипјани да ја гледаа финалната борба на нивниот член и државен репрезентативец на Македонија.

Виктор Егоров во Штип ќе се врати во петок или сабота кога ќе му биде приреден пречек каков што доликува на еден европски шампион.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе