ШТИП: Орденот „Свети Никола“ за генерал Стојанче Ангелов

Штип, 18.12.2018

Штипскиот градоначалник Благој Бочварски денес, на прес средба со новинарите, го објави добитникот на орденот „Свети Никола“ и добитницитре на посебните признанија по повод Денот на Штип.

„Дозволете ми на почетокот да го честитам празникот „Свети Никола“ на сите граѓани на Општина Штип. Оваа година добитниците на годишните признанија се заслужни граѓани и организации кои придонесуваат кон градењето и зацврстувањето на општественото ткиво. Општина Штип знае да ги препознава но и да ги вреднува и цени оние личности и субјекти кои покажуваат со личен пример како се ценат и негуваат вистинските општествени вредности. Затоа ми претставува особена чест што како градночалник по втор пат имам можност да ги доделам овие признанија на овие заслужни личности“, рече Бочварски.

„Годинава одличјето Свети Никола му го доделуваме на нашиот истакнат сограѓанин, патриот и херој којшто во текот на многу турбулентни случување со свој личен пример покажа како се сака Република Македонија. Во 2001 година кога земјата ни крвареше, Генерал Стојанче Ангелов не се штедеше туку со храброст и пожртвуваност замина на боиштата во одбрана на татковината.

Добитниците на годинешните признанија по повод Свети Никола се:

* Штерјо Наков, почесен конзул на Република Романија во Република Македонија со седиште во Штип, стопанственик поддржувач и афирматор на Штип

* Бранко Азески, почесен конзул на Црна Гора во Република Македонија со седиште во Штип, претседател на Стопанската комора на Р. Македонија

* Пеком Инженеринг, дооел Штип, како општествено одговорна компанија.

Тоа се граѓани и компанија кои даваат свој придонес за афирмација на Штип и на Република Македонија.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе