ШТИП: Утре навечер скопска театарска група со „Вистинскиот запад“ по текст на Сем Шепард

Штип, 09.05.2022

Утре вечер во 20 часот во театарот во Штип независна драмска група ќе ја прикаже претставата „Вистимнскиот запад“ по текст на Сем, Шепард., а во режоија на Борис Василески.

-Сте се фатиле ли себеси во момент кога правите нешто што е наметнато од општествените трендови и се пресметувате каква слика оставате во очите на другите? „Вистинскиот запад“ ја дава сликата на двете крајности, кога сакаме да бидеме дел од општеството и истовремено сакаме да се изолираме од лошо организираниот свет. Потребата да си најдеме свое место под сонцето не згаснува, а притисокот од „што сум направил до сега?“ не исчезнува, стои во најавата за овој театарски проект.

Во претѕставата играат:

Томислав Давидовски, Марјан Наумов, Мартин Манев,Тања Кочовска,

Сценографија и дизајн на светло се на Мартин Манев

Костимографијата ја изработи Симона Даноска

Извршен продуцент е Ава Хусеини

Превод од англиски јазик: Марио Стојаноски

Музика: Ивица Димитријевиќ и Јане Трајковски

Дизајн на постер: Ана Јачева.

Актерот Марјан Наумов и извршниот продуцент Ава Хусеини се од Штип.

☎️ Резервации за претставата можат да се обезбедат на тел:

070 729 430 / 070 933 002

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе