И Штип добива јавен полнач за автомобили на електричен погон

Штип, 22.05.2018

Јавен полнач за автомобили на електричен погон добива и Штип, градо-центар на источниот регион. Тоа е инвестиција на ЕВН Македонија.

„Полначот во договор со локалната самоуправа го лоциравме пред Домот на културата каде има место за паркирање на возила и каде постојано празни ќе стојат две места за електромобили кои ќе имаат потреба да ги наполнат своите акумулатори“, ни изјави м-р Стојан Марков, раководител на КЕЦ Штип.

Во Штип според една проценка има 6-7 автомобили на електричен погон. Полнењето на ваквите возила ќе биде бесплатно. Според Марков, се очекува полначот да стартува од идниот месец, време до кое од странство е договорено да пристигне полначот.

Прв град во регионот кој има ваков полнач е Кочани, а во него полначот се наоѓа пред зградата на општината.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе