Aприли, ли, ли, штипјани – познати шегаџии

Штип, 01.04.2018

Текст и фото: Зоран Сичев
Текст и фото: Зоран Сичев

Помина уште еден Први април во Штип,уште еден празник на шегата .Штипјани го прославија вообичаено со детскиот маскенбал и вообичаено со силен ветер,за да се знае дека е Штип.

Развиорени фустани на принцези и папагали во сите бои,вештерки ,џуџиња и насмеани детски лица го красеа цел ден градот под Исарот. А штипјани ,познати шегаџии и порано се маскирале и се шегувале на разни празници и по разни поводи.

На Коледе,на Сурова,за Прочка,за понеделниците по секоја свадба,на серенадите и на разни карневали, на Свети Асазден. Ви прикажуваме некои фотографии од весели и маскирани штипјани,а вие спомнете по некој штипјанец познат по неговите шеги, додадете по некоја ваша фотографија или раскажете некоја случка од вашите сеќавања.

29893468_1684445101593813_150196135_o29894037_1684453634926293_1964016541_o29942345_1684453031593020_1761490079_o29942994_1684445931593730_2040992368_o

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе