IN MEMORIAM: Почина д-р Душан Николовски, првиот ректор на Славјански, поранешен градоначалник на Пробиштип, генерален директор на рудникот Злетово и поранешен пратеник

Пробиштип, 04.07.2023

Денеска, на 76 годишна возраст, почина д-р Душан Николовски, првиот ректор на Меѓународниот славјански универзитет, поранешен градоначалник на Општина Пробиштип, поранешен генерален директор на рудникот за олово и цинк Злетово, Пробиштип и поранешен пратеник.

Веста за неговата прерана смрт ја објави Меѓународниот славјански универзитет:

„Со длабока тага споделуваме дека првиот ректор на Меѓународен Славјански Универзитет, проф. д-р Душан Николовски, почина на 4 јули 2023 година.

Проф. д-р Душан Николовски е роден во 1947 година и последните години од својот живот ги посвети на развојот на Меѓународен Славјански Универзитет и во неговиот мандат како ректор донесе визија за размена на знаења, меѓународна соработка и академски партнерства.

Беше познат по неговата отвореност и соработката со неговите студенти и колеги. Неговата врата беше секогаш отворена, а неговите совети ги бараа многумина. Тој негуваше култура на менторство и го охрабруваше личниот раст и развој на колегите и студентите, овозможувајќи Меѓународен Славјански Универзитет да стане средина на соработка и менторство.

Неговата посветеност и трансформативна визија ги обликуваа животите на голем број студенти кои ја имаа привилегијата да студираат на Меѓународен Славјански Универзитет.

Проф. д-р Душан Николовски остава зад себе длабока празнина, но неговите дела ќе продолжат да ги инспирираат генерациите што доаѓаат. Го почитуваме неговиот спомен со пренесување и применување на неговата визија за нашата институција – преку соработка, размена на знаења, взаемно разбирање и почитување.

Упатуваме сочувство до семејството на проф. д-р Душан Николовски, пријателите, колегите и сите кои го познаваа. Ќе го паметиме по добрите дела и големиот придонес за развојот на нашата институција.

Погребот ќе биде на 5 јули 2023 (среда) во 12:00 часот на градските гробишта во Пробиштип. Телото ќе биде изложено во градската капела од 10:00 до 12:00 часот.

Почивај во мир, почитуван ректоре. Вашите дела засекогаш ќе светат силно, осветлувајќи го патот што ќе го следат идните генерации„ напишаа од Славјански.

Николовски беше познат и како мошне успешен прв човек на рудникот „Злетово“ во Пробиштип, а за тоа колку беше омилен во Градот на рударите зборува и фактот дека пробиштипјани му ја имаа дадено довербата да ја води општината и да ги застапува нивните интереси во два мандати како пратеник во Македонскиот парламент.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе