Штипјанката Мелани Антониевска ги освои срцата на австриските љубители на уметноста

Штип, 31.08.2023

Мелани Антониевска, 11-годишна уметница од Штип, Северна Македонија ги освои срцата на виенските љубители на уметноста откако нејзиното дело „Девојката во црвено со големо М“ изложено во театарот „Студио Молиер“ на Францускиот Лицеј во Виена беше изгласано од мнозинството да ја круниса насловната страница на хуманитарниот календар „Биди свој херој“ за 2024 година.

Изложбата „Биди свој херој“ се одржа од 6 до 29 јули 2023 година во главниот град на Австрија, Виена и беше дел од поголемиот добротворен проект организиран од иницијативата Creative Fellowship, Attitude Studios Виена и Dot Shot Creative Web Agency што имаат за цел да ја подигнат свеста и да ги поддржат младите луѓе во предизвикувачки животни ситуации кои се обидуваат да се движат напред и да започнат одново.

Настанот имаше насловни илустрации, слики, фотографии и уметнички дела генерирани со вештачка интелигенција во кои учествуваа 25 уметници на возраст под 20 години, од кои најмладата е 10-годишната Ана Мари од Естонија. Меѓу креаторите беа изложени научници од Украина, Швајцарија, Италија, Грција, Белорусија, Македонија, Катар, Чек Република, Грузија, Естонија, Франција и Турција.

Експонатите беа избрани од десетици прилози што дојдоа како одговор на отворениот повик објавен од организаторите претходно оваа година. Петра Зубласинг, италијански индустриски уметник и двократна олимпијка во снимањето, која го курира хуманитарниот проект, им предложи на младите уметници да ја истражат темата за херојството во реалниот живот и да размислат за прашањето: „Херојството не мора да доаѓа од филм за суперхерои, но што ако суперхеројот беше ти?“

Јавноста беше исто така поканета да го поддржи „Биди свој херој“ проактивно и да гласа онлајн за уметничко дело што ќе ја краси насловната страница на календарот за 2024 година – последната компонента на овој проект. „Девојката во црвено со големо М“ на Мелани доби неспорно мнозинство гласови и ќе се појави на насловната страница на календарот за 2024 година што ќе биде достапен за донации кон крајот на октомври оваа година. Преку продажбата на неговите примероци, организаторите се надеваат дека ќе соберат донации за креативни онлајн работилници кои ќе бидат бесплатно достапни за македонските млади таленти.

Во  Северна Македонија добротворниот проект „Биди свој херој“ е поддржан од рудникот Бучим Радовиш.

(Creative.Fellowship е доброволна заедница на филантропи, едукатори и креативни професионалци во опера, балет, театар, класична музика, визуелни и применети уметности кои споделуваат вештини за поддршка на младите)

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе