Талентирани светски млади пијанисти го направија Штип светски центар на класичната музика

По втор пат Штип беше епицентарот на најдобрите млади светски пијанисти. Во Уметничката галерија Безистен, во организација на Интернационално здружение за културен развој и едукација…
Повеќе ...

KOЧАНИ: Моника Миткова – Жетварска убавица за 2023 година

Кочани, 23.09.2023 Mоника Миткова е овогодишната жетварска убавица која овојпат е избрана по пат на електронско гласање. Фотографиите на девојките кои се кандидираа за оваа титула…
Повеќе ...

KOЧАНИ: Доброволното противпожарно друштво одбележа две години од формирањето

Кочани, 18.09.2023 Со целодневна програма, Доброволното противпожарно друштво – Кочани одбележа две години од формирањето. Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, во своето…
Повеќе ...

Зајкова: Недозволиво е граѓаните да штедат, а политичарите и институциите да живеат како да е…

Скопје, 18.09.2023 „Започнуваме ново заедничко патување, тргнуваме во нов пресврт на политичкото делување на ЛДП, преку нова серија на средби со граѓаните и заедно со нив ќе ја…
Повеќе ...

Часовниците ја добија „војната“ со мoбилните телефони

Штип, 16.09.2023 Кога се појавија мобилните телефони започна масовното постирање на информации дека со новиот изум на векот им дошол крајот на часовниците, посебно на оние кои се…
Повеќе ...

ШТИП: 100 хористи од пет хорови од Македонија и Бугарија ќе приредат спектакал во Домот на култура…

Штип, 15.09.2023 Пет хорови од кои четири од нашата држава и еден од Република Бугарија ќе настапат во Штип во рамките на шестиот по ред интернационален фестивал на камерни хорови во…
Повеќе ...

„Во ресторанот“ авторски  проект на Трајче Кацаров, утре навечер премиерно на Малата сцена при Домот…

Штип, 14.09.2023 Штипската театарска публика ќе има убава прилика утре навечер (15.09.2023) во 20 часот, на Малата сцена во домот на култура „Ацо Шопов“ премиерно да го проследи…
Повеќе ...

Во Делчево ќе се гради нова детска градинка, ќе чини 60 милиони денари и ќе може да прими 130 деца

09.09.2023 Во рок од 16 месеци Делчево треба да добие  нова детска градинка. За тоа во Делчево, министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, градоначалникот Горан…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Хепенингот во чест на оризот преку јавно наддавање

Кочани, 06.09.2023 Традиционалната манифестација во чест на белото кочанско злато „Денови на оризот 2023“ ќе се одржи во Кочани од 27 септември до 5 октомври. По тој повод Општина…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе