Римувани драми (епиграми) – нова книга на Миле Ѓорѓијоски

Делчево, 30.05.2025 Денес од печат излезе најновата книга на писателот и афористичар Миле Ѓорѓијоски од Делчево. Книгата носи наслов „Римувани драми“ (епиграми) , а нејзин издавач е…
Повеќе ...

РЕПОРТАЖА: СЕ ГЛЕДАЛЕ НИЗ НИШАН – СЕГА СЕ ПОБРАТИМИ

Прекината во текот на короната, возобновена е впечатливата и взаемно корисната манифестација - „Езерска средба”, афирмирана и како пензионерска диплпоматија, што ја организираат и…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Традиционално славење на Денот на младоста и роденденот на Ј.Б. Тито

Кочани, 25.05.2024 Денес во Кочани, група граѓани од здружението на граѓани „Јосип Броз Тито“, со интонирање на химната и веење знамиња од поранешна Југославија, го одбележаа Денот на…
Повеќе ...

Штип и оддаде почит на Славјанка Влахчева, првата медицинска сестра во Македонија

Штип, 17.05.2024 Грандиозното хумано дело на Славјанка Влахчева (1900-1988), родена штипјанка, прва медицинска сестра во Македонија, денес, во организација на штипскиот Музеј беше…
Повеќе ...

ШТИП: Утре изложба „Македонско девојче во бело“ во чест на Славјанка Влахчева, (1900 – 1988)

Штип, 16.05.2024 По повод 18 мај, Меѓународниот ден на Музеите, во  НУ Завод и Музеј Штип утре, (17.05.2024) точно на пладне ќе биде отворена изложбата „Македонско девојче во бело“…
Повеќе ...

ШТИП: Комедијата „Веселинови“ на авторот Трајче Кацаров премиерно во среда,на 15 овој месец во Домот…

Штип, 13.05.2024 Секојдневниот живот кај нас, ситуацијата во државата, сиромаштијата, иселувањето се мотивите преточени во комедијата „Веселинови“, авторско дело на познатиот писател…
Повеќе ...

Патронен празник и чевствување на ликот и делото на Ванчо Николески

Охрид 13 мај 2024 - ЦОУ „Ванчо Николески“ од Лескоец, крај, Охрид, со повеќе свечености, нови просторни содржини во употреба, како и со евидентни успеси на учениците на регионални и…
Повеќе ...

ДЕЛЧЕВО: Изложба на карикатури на проф.д-р Јордан Ѓорчев, интересот над очекувањата

Делчево, 10.05.2024 Стотина, главно млади делчевчани, го проследија денес точно на пладне отворањето на изложбата на карикатури на проф.д-р Јордан Ѓорчев во фоајето на Домот на…
Повеќе ...

KOЧАНИ: оштетена гумената брана за наводнување на оризовите површини кај Грдовци

Кочани, 23.04.2024 Намерно оштетување на гумената брана на реката Брегалница е забележано утринава кај селото Грдовци. Оваа брана се користи за зафаќање на водата од најголемата река…
Повеќе ...

ШТИП: Објавен конкурсот за најубаво Велигденско јајце

Штип, 23.04.2024 Националната установа – Центар за култура „Ацо Шопов“ оваа година традиционално, во чест на големиот христијански празник Велигден ќе ја реализира изложбата  „Шарено…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе