Категорија на прелистување

Култура

Синоќа, на академик Старделов, првиот од Македонија, му беше врачена Светската награда за хуманизам

19 јануари 2020 – Во кругот на одбраните 14 светски великини, добитници на Светсдката награда за хуманизам, од синоќа вчлзе и академик Георги Старделов. Високото светско признание…
Повеќе ...

Симболиката на хуманизмот, како извор на чистота, светлина и спасение!

Охрид, 17 јануари – Традиционално, на ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, утревечер, во 19 часот,  во Куќа Уранија (МАНУ), Светската награда за хуманизам на…
Повеќе ...

ШТИП: Дела од ликовната колонија „Јоаким Осоговски“ пред штипјани

Штип, 11.12.2019 Центарот за култура „Ацо Шопов“ денес на штипјани, љубители на сликарството, им приреди уште едно убаво клтурно и уметничко уживање. Во изложбениот салон беше…
Повеќе ...

Режисерот на филмот „Дедо и внук“, Илија Пиперкоски ја закажа премиерата на 6-ти декември во Охрид

Охрид, 30. ноември 2019  – Македонскиот режисер Илија Пиперкоски, еден од најуспешните од младата генерација, за 6-ти декември во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ја…
Повеќе ...

“ЦАРИГРАДСКИ ЕМИГРАНТ” – НОВ РОМАН НА ЛУАН СТАРОВА

Издавачкиот центар ТРИ, го објави најновиот роман на писателот Луан Старова – “Цариградски емигрант”, осумнаесеттиот, по ред од, неговата ,,балканската сага’’. Неуморниот автор,…
Повеќе ...

ШТИП: За време на Ревизор струја снема во салата, публиката им даде нова енергија на актерите со…

Штип, 16.11.2019 Несекојдневен настан имавме синоќа во Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип. Некаде во втората половина од претставата Ревизор на младите дипломирани актери од…
Повеќе ...

ШТИП: „Нов културен бран 2019“ со Ревизор пред штипјани

Штип, 12.11.2019 Култниот Ревизор на Гогољ, на 15 овој месец (петок) доаѓа на сцената во големата сала на Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип. По претставите прикажани во Скопје и…
Повеќе ...

ЈОВАНА ОД ПИРОТ: Барав квалитетен професор, го најдов на УГД во Штип

Штип, 16.10.2019 Јована Ќириќ е дваесетгодишна девојка од Пирот, Србија. Втора година е во Штип, град во кој студира на Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“. Таа беше…
Повеќе ...

НАРЕДНАТА СЕДМИЦА – ГОЛЕМ НАУЧЕН СОБИР ВО ОХРИД: “ОХРИД И БАЛКАНОТ, АРХЕОЛОШКИ ПОГЛЕДИ”

Охрид, 25 септември 2019 - Македонска академија на науките и уметностите и Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“, од средината на наредната недела,…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе