Категорија на прелистување

Култура

ШТИП. Повелете на фестивалот да деца и младинци „Малиот принц“

Штип, 23.09.2019 Утревечер (24 септември) во малата сала на Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип (101 седиште) во 19 часот, свечено ќе биде отворен фестивалот за деца и младинци…
Повеќе ...

Промоција и дебата за романот „Како станав Амадеус“ на Трајче Кацаров во Прилеп

Штип, 19.09.2019 Во преубав амбиент, со бројна публика и одлична организација на домаќинот, денеска во ЈПУ Градска библиотека „Борка Талески“ во Прилеп беше промовиран најновиот…
Повеќе ...

ПРИЛЕП: Промоција на романот „Како станав Амадеус“од Трајче Кацаров

Штип, 18.09.2019 Утре во Прилеп, во цветната читална на Градската библиотека, точно напладне, ќе се одржи промоција на романот Како станав Амадеус на писателот Трајче Кацаров кој…
Повеќе ...

Делата на Старова и натаму хит на Балканот и Европа: Во Тирана објавен романот “Емигрирање на…

Струга, 30. АВГУСТ 2019 - Позната издавачка куќа ,,Поетека’’, од  Тирана, го објави на албански јазик, романот “Емигрирањето на јагулите” од Луан Старова. Досега, овој роман, под…
Повеќе ...

МАНУ, во Охрид, ги промовираше антологиите: “Поети и раскажувачи академици од Македонија и Косово”

Охрид, 21. Август 2019 – Во присуство на првите луге на двете акдемии, бројни членови од редовниот и надворешниот состав, како и претседателот на албанската дијаспора од Далас, САД,…
Повеќе ...

Вечерва, во Охрид, во Куќа Уранија – МАНУ, академик Луан Старова, ќе ги промовира антологиите:…

Охрид, 20. Август 2019 – Академик Луан Старова, редовен член на МАНУ од Одделението на уметностите и еден од најплодните и најпреведувани романописци во Европа и светот, по потекло…
Повеќе ...

Од вечерва, 31-то издание на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“

Охрид, 16. август 2019 – Вечер, од 21,00 часот, со настапот на вокалистката Евгенија Здравевска (Зарина Првасевда) и Александар Петров како специјална придружба на тапан, во…
Повеќе ...

„Култура 365“ од Охрид, покажа дека дометите на алтернативната култура можат да бидат високи и…

Охрид, 15. Август 2019 - Охридскиот културно-информативен центар „Култура 365“ со несмален интензитет и со активности скоро секоја вечер, продолжува да ја спроведува манифестацијата…
Повеќе ...

Гитарата – магнет за публиката: Звуци од четири, синоќа, ја исполнија – со публика…

Охрид, 14. Август 2019 - Гитарата, одсекогаш била  – магнет за публиката, на мегународниот мозичко – сценски фестивал “Охридско лето” Така беше и синоќа, кога во храмот на…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе