Категорија на прелистување

Македонија

Денот на АРМ пригодно одбележан во Охрид, Скопје и општина Дебрца

Денот на АРМ, 18 авгиуст, свечено е одбележан во Скопје, каде претседателот на РСМ Стево Пендароски, на старешини и војници, им додели нововостановен Орден за учество во мировни мисии…
Повеќе ...

АНАЛИЗА: Извршителите од граѓаните наплатиле 40,5 милиони евра за една година

Највисоки износи на долгови присилно се наплатени од фирмите, потоа од граѓаните, а на трето место е државата. Во исто време, компаниите биле и први на листата доверители кои успеале да…
Повеќе ...

Штип на Отиња добива нов мост близнак на постојниот, а во центарот на градот и три катни гаражи

Штип, 16.08.2023 Штип се подновува и разубавува со нов моста на реката Отиња и три катни гаражи. Со овие зафати градот решава два горливи проблеми во поглед на своето квалитетно…
Повеќе ...

„Летопис на духовната пчела“: Обимен труд за македонскиот опстој на Кире Цирески-Кико

Со благослов, во однос на самиот чин и содржината, од страна на неговото високопреосвештенство, митрополитот Дебарско-кичевски, Плаошко-струшки и администратор на…
Повеќе ...

И за Ротшилд Фондацијата, “Светскиот хуманизам е незамислив” без балканскиот Ерусалим “Охрид е…

– “Без Охрид, не може да се замисли светскиот хуманизам”, пишува, во име на Ротшилд Фондацијата, Фредефрик Фапани (Frédéric Fappani von Lotringen), претседател на Фондацијта…
Повеќе ...

Истражување: Бугарските граѓани во просек трошат по 253 евра месечно при доаѓањето во Берово,…

Штип, 09.08.2023 Граѓаните од Бугарија кои што доаѓаат во пограничните македонски градови Берово, Пехчево и Делчево, во просек трошат околу 253 евра месечно по посетител, но овој…
Повеќе ...

Дали МИК Свети Николе ќе го пресели производството во некоја од соседните држави?

Свети Николе, 08.08.2023 Компанијата со најдолга традиција во месната индустрија во земјата – МИК Свети Николе, размислува да го пресели целото свое производство надвор од…
Повеќе ...

АКАДЕМИК ВИКТОР ФРИДМАН ОД САД – ДОБИТНИК НА СВЕТСКАТА НАГРАДА ЗА ХУМАНИЗАМ ЗА 2023 ГОДИНА

Светската Награда на Хуманизмот, за 2023 година, доделена му е на професор д-р Виктор Фридман, од Универзитетот во Чикаго, САД, еден од најголемите американски и светски слависти.…
Повеќе ...

Македонска делегација во работна посета на Узбекистан, научници и експерти од повеќе земји разговара…

Штип, 06.08.2023 Делегација од Македонско-узбекистанското друштво за пријателство и соработка во периодот од 26 до 31 јули беше на работна посета на Република Узбекистан.…
Повеќе ...

Три проблеми ја пролонгираа(т) изградбата на браната на штипската река Отиња

Штип, 01.08.2023 Во Штип зачестија гласините дека битолската компанија „Стентон Градба“ која на тендер беше избрана да ја гради браната на реката Отиња, ги прекинала работите на oвој…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе