Категорија на прелистување

Македонија

Штипска „Актива“ ќе работи за пазарот на НАТО чија годишна вредност е 5 милијарди долари

08.04.2024 Денес во Штип министерката за одбрана Славјанка Петровска ја посети компанијата „Актива“ на која и го додели сертификатот со што таа ќе има пристап до НАТО пазарот и ќе…
Повеќе ...

БОЧВАРСКИ: Браната на Отиња ќе биде во функција од пролетта 2025 година

Штип, 07.04.2024 „На дело покажавме дека браната на Отиња ја градиме не затоа што е лесен туку, напротив, затоа што е тежок и комплексен проект. Проектот го реализираме со сета…
Повеќе ...

Виница ја повторува постапката за формирање Локален младински совет, пред 18 месеци младите покажаа…

Виница, 29.03.2024 Младите од Општина Виница пред 1,5 година покажаа голема незаинтересираност за членување во локалниот младински совет поради што постапката се повторува во надеж…
Повеќе ...

Пратеникот  Никола Мицевски ја заврши судиската кариера во одбојкарскиот спорт

Штип, 25.03.2024 Никола Мицевски од Штип, пратеник со два мандати во Собранието на Македонија, шеф на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, вчера ја заврши богатата судиска кариера во од…
Повеќе ...

ЗАБОРАВЕТЕ НА ЗГРАДАТА (АРХИТЕКТУРАТА), ЌЕ ВИ ЈА ВРАТИМЕ ПЛОЧАТА (ИСТОРИЈАТА)!

КУЧИЊАТА ЛААТ, КАРВАНОТ СИ ВРВИ! Многу врева, ЗА МНОГУ ШТО, се дигна, деновиве, откако инвеститорот, сопственикот на спорна градба (“реконструкција!”), во строгиот центар на Охрид,…
Повеќе ...

Очекуваниот животен век во ЕУ е 80,6 години, во Македонија 73,2

Скопје, 16.03.2024 Очекуваниот животен век на жителите на ЕУ е 80,6 години, соопшти Еуростат. Проценката е направена врз база на податоци во 2022 година, според кои животниот век на…
Повеќе ...

Како да се изградат мостови за учењето за одржлива енергија: Регионална конференција нуди одговори…

Земјите од Западен Балкан се пред некои од најважните промени на нашето време. Зелената транзиција може да биде поддржана од социјалните актери преку образованието, негување на…
Повеќе ...

ВО ОХРИД ВРАЧЕНИ КНИЖЕВНИТЕ НАГРАДИ ЗА НАЈДОБРА НЕОБЈАВЕНА ПЕСНА ЗА ДЕЦА, ”ТОДЕ“ НА “КРЕАТИВНА…

Охрид, 7 март 2024 - Сузана Георгиевска, од Прилеп, за песната “Песна за една врана ненаспна” е добитничката на првата награда од Конркурсот за најдобра необјавена песна за деца…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Градежни активности во Лесна Индустрија и Усова Чешма

Кочани, 07.03.2024 На неколку локации во општина Кочани се одвиваат градежни активности за уредување на патната и комуналната инфраструктура. Во Лесна Индустрија се поставени…
Повеќе ...

Кривична пријава против 26 лица – набавувале помалку нафта за училишта во Штип, а наплаќале повеќе

Штип. 06.03.2024 СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријава против З.А.(51) од Неготино и Љ.П.(43) од Неготино поради постоење основи на сомнение за…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе