Категорија на прелистување

Македонија

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА утре го чествува ликот и делото на првиот македонски печатар Јаков од Камена…

Македонска Каменица, 13.12.2023 Утре, 14.декември 2023 година во Македонска Каменица ќе се одржи Меѓународниот фестивал „Јаков од Камена Река“. Тоа ќе биде една убава манифестација…
Повеќе ...

Рудник САСА продолжува со поддршката за одржливост на рибниот фонд на езерото Калиманци

Македонска Каменица, 13.12.2023  Благодарение на тековната финансиска поддршка што ја обезбедува Рудник САСА, Здружението на риболовци – Спортски клуб „Шаран“ од Македонска Каменица…
Повеќе ...

ШТИП: Реконструкција и фотоволтаични панели на кровот на СОУ „Јане Сандански“

Штип, 13.12.2023 Во Штип во теке е реконструкција на кровот на средно општинско (медицинско) училиште „Јане Сандански“, а по завршувањето на оваа фаза ќе се пристапи кон  поставување…
Повеќе ...

ШТИП: За спортска сала кај „Џексон“ државата издвојува 1,5 милион евра

Штип, 12.12.2023 Никола Мицевски, актуелен пратеник во Македонскиот парламент, координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, на својот фб профил објави убава вест која е од големо…
Повеќе ...

ШТИП се закити со титулата „Европски град на спортот во 2024 година“

Штип, 11.12.2023 Штип во Европскиот парламент во Брисел ја доби титулата „Европски град на спортот за 2024 година“. Се работи за големо признание од областа на спортот кое,…
Повеќе ...

Списанието СУМ одбележа три децении постоење во сферата на уметноста

Штип, 07.12.2023 Публиката, сите оние коишто слушнале за „СУМ“ сега ќе можат да видат „СУМ“ на кој сѐ е посветен, бидејќи „СУМ“ сам по себе претставува проект во којшто се прави омаж…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Донација од Германската амбасада за Доброволното противпожарно друштво

Кочани, 06.12.2023 Доброволното противпожарно друштво од Кочани денеска доби опрема за лична заштита и технички уреди за меѓусебна комуникација на пожарникарите волонтери, што како…
Повеќе ...

Уште едно двојче за македонските ученици на ПИСА тестирањето

Македонските ученици се повторно меѓу последните од осумдесетина рангирани држави според најновите резултати од ПИСА тестирањето. Од вкупно 81 држава кои беа дел од тестирањето,…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ на учениците им се забранија мобилните,  а ќе се облекуваат и…

Кочани, 05.12.2023 Во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во Кочани е донесена одлука да им се забрани на учениците да ги користат мобилните телефони додека престојуваат во училишниот објект, а…
Повеќе ...

Нови донации од Фондација САСА за локалната заедница

М.Каменица, 01.12.2023 Во рамки на својата континуирана поддршка на локалната заедница, Рудник САСА преку својата Фондација за одржлив развој, реализираше донации во три области кои…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе