M.KАМЕНИЦА: Кошаракарките од рударскиот град го освоија купот на Македонија

М.Каменица, 08.05.2021

Македонска Каменица во историјата на спортот за жени се прослави со женската фудбалска екипа но од денес славата на рударскиот град на спортски план ја надоградуваат и кошаркарките на Баскет КАМ кои го освоија купот на Македонија.

Во финалето на купот Баскет КАМ славеше против Бадел 1862 од Скопје со 81-64. Кошаркарките од Македонска Каменица убедливо победија благодарение на одличната игра на целиот тим во кој сепак најдобри беа Митрашиновиќ, Кметовска, Гобељик и Брајковиќ.

Ова е прва титула на Баскет КАМ а пехарот кој стои во витрините на клубот кој е финансиски помогнат и од рудник САСА ќе говори за неверојатниот успех на женскиот спорт во еден „машки“ град за какви се сметаат рударските места.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе