И со Бујар се претера: од лисјата не ја гледа шумата!?

Сеуште актуелниот шеф на македонската дипломатија, Бујар Османи, во најмала рака треба да и објасни на јавноста во кое својство ги дава изјавите за време на претседателската кампања.…
Повеќе ...

Да донираме за Кате: Ја води најтешката битка, потребна е наша помош

Катеринка Стефановски од Берово е магистер по фармација. Во моментов се соочува со голем здравствен проблем за кој има потреба од наша помош. Таа веќе се лекуваше и оперираше од…
Повеќе ...

Штипска „Актива“ ќе работи за пазарот на НАТО чија годишна вредност е 5 милијарди долари

08.04.2024 Денес во Штип министерката за одбрана Славјанка Петровска ја посети компанијата „Актива“ на која и го додели сертификатот со што таа ќе има пристап до НАТО пазарот и ќе…
Повеќе ...

БОЧВАРСКИ: Браната на Отиња ќе биде во функција од пролетта 2025 година

Штип, 07.04.2024 „На дело покажавме дека браната на Отиња ја градиме не затоа што е лесен туку, напротив, затоа што е тежок и комплексен проект. Проектот го реализираме со сета…
Повеќе ...

Виница ја повторува постапката за формирање Локален младински совет, пред 18 месеци младите покажаа…

Виница, 29.03.2024 Младите од Општина Виница пред 1,5 година покажаа голема незаинтересираност за членување во локалниот младински совет поради што постапката се повторува во надеж…
Повеќе ...

Пратеникот  Никола Мицевски ја заврши судиската кариера во одбојкарскиот спорт

Штип, 25.03.2024 Никола Мицевски од Штип, пратеник со два мандати во Собранието на Македонија, шеф на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, вчера ја заврши богатата судиска кариера во од…
Повеќе ...

ЗАБОРАВЕТЕ НА ЗГРАДАТА (АРХИТЕКТУРАТА), ЌЕ ВИ ЈА ВРАТИМЕ ПЛОЧАТА (ИСТОРИЈАТА)!

КУЧИЊАТА ЛААТ, КАРВАНОТ СИ ВРВИ! Многу врева, ЗА МНОГУ ШТО, се дигна, деновиве, откако инвеститорот, сопственикот на спорна градба (“реконструкција!”), во строгиот центар на Охрид,…
Повеќе ...

ВО ЖИВО Страшен терористички напад во Москва: Меѓу десетиците загинати има и деца, објавени имињата…

Во Москва се случи терористички напад во кој според неофицијални и непотврдени информации десетици луѓе се убиени и повредени. Нападот се случил во концертната сала „Крокус“, каде во…
Повеќе ...

Очекуваниот животен век во ЕУ е 80,6 години, во Македонија 73,2

Скопје, 16.03.2024 Очекуваниот животен век на жителите на ЕУ е 80,6 години, соопшти Еуростат. Проценката е направена врз база на податоци во 2022 година, според кои животниот век на…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе