Како да се изградат мостови за учењето за одржлива енергија: Регионална конференција нуди одговори…

Земјите од Западен Балкан се пред некои од најважните промени на нашето време. Зелената транзиција може да биде поддржана од социјалните актери преку образованието, негување на…
Повеќе ...

ВО ОХРИД ВРАЧЕНИ КНИЖЕВНИТЕ НАГРАДИ ЗА НАЈДОБРА НЕОБЈАВЕНА ПЕСНА ЗА ДЕЦА, ”ТОДЕ“ НА “КРЕАТИВНА…

Охрид, 7 март 2024 - Сузана Георгиевска, од Прилеп, за песната “Песна за една врана ненаспна” е добитничката на првата награда од Конркурсот за најдобра необјавена песна за деца…
Повеќе ...

КОЧАНИ: Градежни активности во Лесна Индустрија и Усова Чешма

Кочани, 07.03.2024 На неколку локации во општина Кочани се одвиваат градежни активности за уредување на патната и комуналната инфраструктура. Во Лесна Индустрија се поставени…
Повеќе ...

Кривична пријава против 26 лица – набавувале помалку нафта за училишта во Штип, а наплаќале повеќе

Штип. 06.03.2024 СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријава против З.А.(51) од Неготино и Љ.П.(43) од Неготино поради постоење основи на сомнение за…
Повеќе ...

Мира Симоновски од Делчево на 74 години го искачи врвот Ухуру на Килимаџаро

Делчево, 03.03.2024 Мира Симоновски од Делчево, на 74 години направи нов подвиг искачувајки го врвот Ухуру на Килиманџаро, највисокиот планински масив во Африка. Симоновски е дел…
Повеќе ...

Почина Славе Сирачевски, сопственик на туристичката агенција Аурора и на туристичкиот бисер Аурора…

Берово, 25.02.2024 Почина Славе Сирачевски, еден од  најмаркантните туристички работници во нашата држава и во регионот, сопственик на Аурора Турс, туристичка агенција, и сопственик…
Повеќе ...

ЗНМ: Пријава против Миленко Неделковски за говор на омраза кон новинарите на Метаморфозис

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) соопшти дека го осудува грозното етикетирање, навреди и ширењето говор на омраза од страна на лицето Миленко Неделковски кон новинарите од…
Повеќе ...

MOН досега исплатило 48.000 ученици, парите за јануари – идната недела

Во тек е исплатата на пари за ученици за месец декември 2023, како и за јануари 2024 година, а досега се исплатени 23 илјади основци и 25 илјади средношколци, информираат од…
Повеќе ...

Откако Конгресот „дигна рачна“, Бајден порача дека ќе се бори за постојана помош за Украина

Претседателот на САД, Џо Бајден порача дека ќе ги прави сите напори за да дојде до тоа Конгресот на САД да одобрува помош за Украина, иако Долниот дом на Конгресот на САД ја блокираше …
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе