Категорија на прелистување

Култура

Шелева: Да беше роден во моќна западно-европска земја, Ацо Шопов ќе беше тамошна школска лектира

Македонија, на разни начини, ја одбележува стогодишнината од раѓањето на поетот,  револуционер и општественик Ацо Шопов (1923- 2023) кој е роден во Штип на 20 декември 1923, а умрел во…
Повеќе ...

Импресивен, претстоен, културен настан: 90 години од раѓањето и 60 години творештво на академскиот…

На иницијатива на Фондацијата Ангел Петров, велешани и македонската културна јавност, одбележуваат 90 години од раѓањето и 60 години творештво, на академскиот сликар Ангел Петров од…
Повеќе ...

Меѓународна конференција :„Охридската школа на хуманизмот од средниот век до денес“

Светската интелектуачлно – хуманистичка елита едногласна: "Охрид - центар на сетскиот хуманизам" Меѓународната конференција: „Охридската школа на хуманизмот од средниот век до…
Повеќе ...

ЛЕГЕНДАРНАТА ЕНИКО ЕСЕЊИ ПРОГЛАСЕНА ЗА “АКТЕР НА ЕВРОПА – 2023”

Традиционалната манифестација “Ресенско туристичко лето”, синоќа, во амбиентот на „Сарајот“, беше отворено на спектакуларен начин, со 21-то издание на Интернационалниот театарски…
Повеќе ...

Промоција на стихозбирки од Веле Митаноски и Димче Шипинкароски во Културниот центар „Култура 365“…

Охрид, 27. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва, од 19:00 часот, во Културниот центар „Култура 365“ во старото градско јадро на Охрид, непосредно пред терминот за предавање на…
Повеќе ...

ШТИП: Утре во 13 часот во библиотеката промоција на книга на Кацаров во чест на 150 години од…

Штип, 03.02.2022 По повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, националната установа-Универзитетска библиотека која го носи името на великанот на македонската револуционерна…
Повеќе ...

ДЕЛЧЕВО: Kнижевен омаж за творештвото на Павлинка Ѓорѓијоска

Делчево, 11.03.2020 Синоќа во меаната „Две липи“ во центарот на Делчево се одржа литературна манифестација, постхумен книжевен омаж на делата на Павлинка Ѓорѓијоска. Омажот беше…
Повеќе ...

Охригани и македонската културна јавност го чевствуваа делото на големиот македонист-афирматор,…

Охрид, 7 февруари 2020  – Поети, универзитетски професори, туристички работници и други заинтересирани и почитувачи, денеска, со поетско читање во КИЦ Култура 365, одбележаа 119…
Повеќе ...

Професор д-р Димитар Пандев: Во солунската гимназија, прличевските воспитаници прераснаа во…

Охрид, 6. Февруари 2020 – Охриѓани, македонската општествена, научна и особено книжевна заедница, ја одбележаа 127- годишнината од смртта на големиот поет и преродбеник Григор…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе